Rahmi Koç'tan ihracat eleştirisi

Rahmi Koç'tan ihracat eleştirisi

Rahmi M. Koç, ''İhracatımız 107 milyar dolar oldu diye övünüyoruz. Fakat bunun için 170 milyar dolarlık ithalat yapıyoruz'' dedi.

Rahmi Koç'tan ihracat eleştirisi
16px
24px
20.02.2008 12:57
ABONE OLgoogle

Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı ve Arçelik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç, ''İhracatımız 107 milyar dolar oldu diye övünüyoruz. Fakat bunun için 170 milyar dolarlık ithalat yapıyoruz'' dedi.

Arçelik'ten, 1.500 yetkili satıcı ve 600'ün üzerindeki yetkili servisin İstanbul'da bir araya geldiği toplantıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Arçelik Yetkili Satıcılar ve Servisler Toplantısı"na, Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı ve Arçelik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ve Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir'in evsahipliği yaptığı, Merkez Bankası Eski Başkanı ve Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Süreyya Serdengeçti'nin de konuk konuşmacı olarak katıldığı aktarıldı.

Açıklamaya göre, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'ye sıfırdan yatırım yapacak ve istihdam sağlayacak yabancı sermayenin teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Rahmi M. Koç, bunun için gerekli hukuki ve bürokratik düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi gerektiğine işaret etti. Rahmi Koç, "İhracatımız 107 milyar dolar oldu diye övünüyoruz. Fakat bunun için 170 milyar dolarlık ithalat yapıyoruz. Dolayısıyla ihraç ürünlerindeki katma değerin mutlaka artırılması gereklidir. Hükümetimizin, hadiselerin arkasından değil, önünden gitmesi ve gerekli kararları süratli bir şekilde alması kaçınılmazdır" görüşünü savundu.

2007'yi Koç Topluluğu açısından değerlendiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ise, "2007'de ekonomik istikrarın güçlenmesinin, bize yatırımlarımız için sağlıklı koşullar sunduğunu görüyoruz. Konsolide ciromuz yüzde 12 artışla 38,8 milyar dolara ulaştı. Faaliyet karımız ise yüzde 40 artışla 2,9 milyar dolar mertebesine yükseldi" dedi.

Koç Topluluğunun, stratejik planı çerçevesinde bazı yapısal değişiklikler yapma kararı aldığına değinen Mustafa V. Koç, şunları kaydetti: "Önümüzdeki dönemde küresel rekabet gücünü elimizde tutacağımız alanlar olan dayanıklı tüketim, enerji, finans ve otomotiv sektörlerine odaklanıyoruz. Dayanıklı tüketim alanında, 2007'de gerçekleştirdiğimiz gerek yurt içi ve yurt dışı yatırımları, gerekse elde edilen şirket ciroları ile sektör liderliğimizi sürdürmekteyiz."

Açıklamada, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Aka Gündüz'ün toplantıda şöyle konuştuğu belirtildi: "Koç Topluluğu olarak, yapılan değerlendirmeler sonucunda, dayanıklı tüketim sektöründeki faaliyetlerimiz 2007 Koç Holding cirosunun yaklaşık yüzde 15'ini oluşturmaktadır. Bu değer; yaptığımız işin topluluğumuz için de ne kadar önemli ve stratejik olduğunun somut bir göstergesidir. 2007'de her ne kadar iç pazarda küçülme yaşanmış olsa da, biz markalarımızla beyaz eşyada satışlarımızı adetsel olarak son 5 yılda ikiye katladık.

Uluslararası beyaz eşya satış performansımıza baktığımızda ise yine son 5 yılda adetsel olarak yurtdışı satışlarımızı 3 katına çıkarmayı başardık. Böylece ana iş stratejilerimizden biri olan yurt dışı satışlarımızın ciro içindeki payını en az yüzde 50 seviyesine yükseltme hedefimize, planlarımızdan da önce ulaşmış bulunuyoruz"

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde