Polonyalı muslukçu krizle eve döndü

Polonyalı muslukçu krizle eve döndü

Kriz yüzünden AB'de işsizlik kâbusu yaşanıyor. Şirketler biner biner işçi çıkarıyor.

Polonyalı muslukçu krizle eve döndü
16px
24px
30.10.2008 08:45
ABONE OLgoogle

İngiltere'de işsizlik oranı yüzde 5.7'ye çıktı. Avrupa'nın finans merkezi Londra'da bankacılar arasında işsizlik her geçen gün artıyor Polonyalı muslukçu ile özdeşleşen Doğu Avrupalı göçmenler de kriz yüzünden evlerine dönüyor. Polonya Hükümeti'nin tahminlerine göre gelecek 12 ayda 400 bin Polonyalı daha ülkesine dönebilir..

Küresel krizin etkilerini daha derin hissetmeye başlayan İngiltere'de ekonominin yavaşlaması ve iş bulmanın giderek zorlaşması göçmenleri ülkeyi terk etmeye zorluyor. Avrupa Birliği 2004 yılında 10 üyenin daha katılımıyla genişlerken, milyonlarca Doğu Avrupalı batıdaki ülkelere gelerek iş aramaya başlamıştı. Bu akım "Polonyalı muslukçu" ifadesi ile özdeşleşirken, Batı Avrupa ülkelerinde yaşayanların işlerini kaybedeceği endişesine yolaçmıştı.

1 MİLYON KİŞİ GİDİYOR
Avrupa Birliği'nin 2004'teki genişlemesinden bu yana, İngiltere'ye 800 bini aşkın Doğu Avrupalı göçmen geldiğini vurgulayan Daily Telegraph, göçmenlerin küresel kriz nedeniyle ülkelerine döndüğünü yazdı. İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın geçen yıl 100 bin Polonyalının ülkesine döndüğü tespitine yer veren gazete, yaklaşık 1 milyon göçmenin İngiltere'yi terk edeceğini ileri sürdü.

AVANTAJI AZALDI
Hükümet kaynaklarına dayandırılan haberde, bu durumun gerçek işsiz sayısını maskeleyeceği de vurgulandı. İngiliz İstatistik Bürosu ülkede işsizliğin yüzde 5,7'ye çıktığını açıklamıştı. Öte yandan Polonya Hükümeti de önümüzdeki 12 ay içinde 400 bin Polonyalının daha ülkeye geri dönebileceğini tahmin etti. İngiliz para birimi sterlinin değer kaybetmesinin de, İngiltere'de çalışıp para kazanmanın avantajlarını azalttığı düşünülüyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde