Polis, 'Kara paracıları' akladı

Polis, 'Kara paracıları' akladı

BOZUK PARA OPERASYONUNDA 28 KİŞİ TUTUKLANDI, SAVCI 'GİZLİLİK' KARARI ALDI.

Polis, 'Kara paracıları' akladı
16px
24px
03.07.2006 11:50
ABONE OLgoogle

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'nin koordinasyonunda, Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından kara paraya yönelik düzenlenen 'Bozuk para operasyonu'nda Erol Evcil ve ortağı Hüseyin Kayapalı ile gözaltına alınan 39 zanlıdan 28'i tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Evcil ve Kayapalı Cuma günü çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece, 7 zanlı cumartesi günü ve Evcil ile Kayapalı'nın trilyonlarca liralık vergi borcu bulunan şirketlerini üzerlerine kaydettirdiği 19 zanlı da dün gece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Polis, operasyonun mali boyutunun 500 milyon YTL'yi geçtiğini açıklarken, cumhuriyet savcılığı soruşturmayla ilgili 'gizlilik' kararı aldı.

Polisin yaklaşık bir yıllık dönemde hazırlıktan sonra düğmeye bastığı 'Bozuk para Operasyonu'nda ilk olarak Erol Evcil ve gizliği iş ortağı Hüseyin Kayapalı gözaltına alındı. Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi iddiasıyla yargılanan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve bu kararın Yargıtay tarafından bozulmasıyla gündemlerde uzun süre kalan Evcil, bu kez 'kara para aklamak'tan gözaltına alındı.

Operasyonu genişleten polis, Evcil'in ortağı Nilüfer Seyahat'in sahibi Hüseyin Kayapalı'yı da gözaltına alındı.

İstanbul, Samsun, İzmir ve Sivas'a da sıçrayan operasyonda 39 kişi gözaltına alındı. "Çıkar amaçlı silahlı suç örgütü kurmak, kamu kurum ve kuruluşlarını nitelikli dolandırıcılık suretiyle zarara uğratmak ve suçtan kaynaklanan mal varlığını (kara para) aklamak'la suçlanan zanlılardan 28'i çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tutuklananlar arasında Erol Evcil'in eniştesi ve GRGM Metal ile Sivas Demirçelik'in yönetim kurulu üyesi Fırat Ardıç'la beraber Hüseyin Kayapalı'nın oğlu ve imam nikahlı eşi de bulunuyor.

Operasyonun boyutunu genişleten polis, Evcil ve Kayapalı'nın şirketlerinde 500-600 YTL maaşla çalışan personellerinin üzerine yüklü vergi borcu bulunan şirketleri kaydettirdiklerini belirledi.

Aynı çalışanlar üzerinde elde edemeyecekleri miktarda banka hesaplarına ulaşıldı. 'Bozuk Para'da tutuklanan zanlıların isimleri şöyle; "Erol Evcil, Hüseyin Kayapalı, Musatfa Kayapalı, Sibel Kayapalı Varkoş, Fırat Ardıç, Mehmet Atak, İlhan Arın, Oğuz Yenen, İlyas Uç, Metin Temel, Mevlüt Acar, Muammer Bilgiç, Serdar Çelik, Muharrem Eser, Cengiz Şener, Metehan Yurtbaşı, Celal usta, Öznur Çıtlak, Savaş Köse, Erdal Gürçelik, Ünal Alışkan, Hasan G., Ender Ç., Hilmi Ç., İsmail Ö., Halil İbrahim U., Fettah Ö. ve Hasan K."

Fatih Karakılıç/Bursa/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde