Petrol çarı hızlı başladı

Petrol çarı hızlı başladı

RUSYA'NIN EN BÜYÜK PETROL ŞİRKETİ LUKOİL, TÜRKİYE'DE HERGÜN İKİ İSTASYON AÇACAK.

Petrol çarı hızlı başladı
16px
24px
29.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Rusya’nın en büyük petrol şirketi olan Lukoil, Türkiye’de akaryakıt dağıtım zinciri kuracak. 17 Ağustos’ta Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) 15 yıllık dağıtım lisansı alan Lukoil, 1 milyar dolarlık yatırımla bin tane istasyon açmayı hedefliyor. Bin istasyonun 300’ü bu yılın, 700’ü ise 2007 yılı sonuna kadar açılacak. Lukoil, bu dev zincirin ilk halkasını Formula 1 yarışlarından önce Kurtköy’de hizmete açtı.

Önümüzdeki günlerde Büyükçekmece’de ikinci istasyonunu açmaya çalışan şirketin Türkiye’deki yerli ve yabancı akaryakıt firmalarının bayilerini astronomik ücretlerle bünyesine katmaya çalıştığı da ifade ediliyor. Petrol Sanayi Derneği ve Shell Türkiye’nin Genel Müdürü Canan Edipoğlu, Lukoil’in dağıtım lisansı aldığını ve sektörde çok büyük yatırımlar yapmaya hazırlandığının konuşulduğunu söyledi.

TRANSFER TEKLİFİ
Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Başkanı Atıf Ketenci de Lukoil’in Türkiye yatırımları ile ilgili hazırlıklarının sektörde dikkatle takip edildiğini belirtti. Lukoil’in Türkiye’de hali hazırda faaliyet gösteren yerli ve yabancı akaryakıt dağıtım şirketlerinin bayilerini transfer etmesinin çok kolay olmayacağını da kaydeden Ketenci, “Tüm bayilerin sözleşmeleri var. Bağlı oldukları şirketin ve EPDK’nın izni olmadan başka şirketle çalışamazlar” dedi.

ALEKPEROV’UN SERVETİ 11 MİLYAR DOLAR
LUKOIL’IN patronu Vagit Alekperov 11 milyar dolarlık servetiyle Forbes Dergisi’nin en zenginler sıralamasında 37. 1950 Bakü doğumlu Alekperov, 1990-1991 döneminde Rusya Enerji Bakanlığı Müsteşarlığı görevini üstlendi.
1991 yılından bu yana kurucuları arasında olduğu Lukoil’in CEO’su olarak görev yapıyor.
Rusya dışında 25 ülkede faaliyet gösteren Lukoil’in toplam 21.5 milyar varillik petrol rezervinin bulunduğu belirtiliyor.

3 MİLYAR DOLARA RAFİNERİ KURACAK
Lukoil Eurasia Petrol A.Ş. Genel Müdürü ve Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye Bölge Sorumlusu Fikret Aliev, Samsun veya Zonguldak’a rafineri kurmak için ön araştırma yaptıklarını söyledi. Aliev, Lukoil Petrol Şirketi Genel Müdür Yardımcısı İlham Rzayev, Petrol Şirketi İkinci Başkan Yardımcısı Abulgas Kliçmuradov ve Petrol Şirketi Stratejik Gelişim Departmanı Müdür Yardımcısı Mihail Antonov ile birlikte Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nu ziyaret etti.
Fikret Aliev, “Zonguldak’a rafineri kurmak için henüz karar vermedik. Samsun’a ön araştırma yapmaya geldik. Yapacağımız rafineri 2.5-3 milyar dolarlık bir yatırım. Yıllık 8 ile 10 bin ton kapasiteli olacak” diye konuştu.

Necla Dalan/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde