Pepe: "Ne kadar varil olduğunu bilmiyoruz"

Pepe: "Ne kadar varil olduğunu bilmiyoruz"

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, bölgede ne kadar varil olduğunu bilmediklerini söyledi. İzaydaş Genel Müdürü Bilal Şengün ise bugün göresel olarak 60 civarında varil tespit ettiklerini söyledi.

Pepe: "Ne kadar varil olduğunu bilmiyoruz"
16px
24px
14.04.2006 17:58Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, bölgede ne kadar varil olduğunu bilmediklerini söyledi. İzaydaş Genel Müdürü Bilal Şengün ise bugün göresel olarak 60 civarında varil tespit ettiklerini ve pazar günü varilleri kaldırmaya başlayacaklarını söyledi.
Kocaeli'de açılan İspanya fahri konsolosluğunun açılışı için İzmit'e gelen Bakan Pepe, açılıştan sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Suçluların başkalarına ibret olması için açıklayacaklarını belirten Pepe, bölgede ne kadar zehirli varil olduğu hakkında kesin bilgiye sahip olmadıklarını söyledi. Bölgedeki durumu yakından takip ettiklerini açıklayan Pepe şöyle konuştu; "Bölge tamamen kontrolümüz altında. Sabahleyin İstanbul'da İstanbul Valisi birlikte Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, çeşitli ilgili kuruluşlardan ve İzmit'eki İZAYDAŞ'tan katılan arkadaşlarımızla ortak bir toplantı yaptık. Buradaki varillerin çıkartılıp bertaraf edileceği yere götürülmesi ile alakalı bir yol haritası çalışması yapıldı. Zannediyorum önümüzdeki birkaç gün içinde buradaki varillerin çıkartılıp götürülmesi ve burada kirlenmiş toprağın da bertarafı ile ilgili daha detaylı bir açıklama yapacağız. Şu anda orada ne kadar varil olduğunu bilmiyoruz. Sayı olarak elimizde mevcut değil. Birkaç gün içinde bunlar belli olacaktır."

Bakan ile birlikte açılışa katılan İzaydaş Genel Müdürü Bilal Şengün, bugün görsel olarak 60 civarında varil tespit ettiklerini söyledi. Varillerin sayısı noktasında kesin bir açıklama yapamayacağını belirten Şengün, tespit çalışmasından sonra pazar günü varilleri kaldırmaya başlayacağını iletti. Bölgedeki maliyet hakkında bir açıklama yapmayan Şengün, "Bölgede Pazar gününe kadar tespit yapacağız. Tespitten sonra ne kadar maliyeti olduğunu ortaya çıkartacağız. Bu maliyeti İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi karşılayacak. Biz de Pazar günü varilleri İzmit'e taşıyarak bertarafına başlayalacağız." dedi.

Kocaeli/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde