Parmak arası kariyer yarası

Parmak arası kariyer yarası

Parmak arası terlik modası bir süredir sadece yaz mevsimiyle bile sınırlı kalmıyor. Moda bütün hızıyla sürüyor ama Amerikan stil uzmanları, daha çok plajda giyilen bu ayakkabıların kariyeri tehlikeye sokabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Parmak arası kariyer yarası
16px
24px
01.07.2006 10:08
ABONE OLgoogle

Parmak arası terlik modası bir süredir sadece yaz mevsimiyle bile sınırlı kalmıyor. Moda bütün hızıyla sürüyor ama Amerikan stil uzmanları, daha çok plajda giyilen bu ayakkabıların kariyeri tehlikeye sokabileceği konusunda uyarılarda bulunmayı ihmal etmiyor.

Stil eleştirmeni Meghan Cleary, 'Ayakta Mükemmel Durdu: Ayakkabınızın Sizin Hakkınızda Söyledikleri' adlı kitabında, "Ayakkabılar, giyen kadının ruh halini etkiler. Parmak arası terlik, rahat ve tatildeymiş gibi davranmanızı sağlar. Bu da iş hayatında pek hoş karşılanmaz" diyor.

West Glen İletişim Ajansı'nda çalışan 25 yaşındaki Lauren Cradinale, "Ara sıra işe giderken parmak arası terlik giyiyorum. Ancak bir müşteriyle toplantım varsa ya da büroda bu terliklerden hoşlanmayan biri bulunuyorsa hemen şık ayakkabılarımı ayağıma geçiriyorum" diye konuşuyor.

Sağlık açısından da zararlı
Tıp uzmanlarına göre ise parmak arası terlikler sadece kariyer açısından zararlı değil. Amerikan Ayak ve Bilek Cerrahları Üniversitesi doktorları, parmak arası terliklerin çocuk ve genç yetişkinlerde, topuklardan kaynaklanan ayak problemlerine yol açabildiğini söylüyor.

Aynı alanda çalışan yetkili Marybeth Crane ise, "Son yıllarda daha önce ayaklarıyla ilgili bir sorunu olmayan 15 ile 25 yaş arası hastaların daha çok topuk acısı çektiğini görüyoruz" diye konuşuyor ve ekliyor: "İnce tabanlı, bilek desteği olmayan parmak arası terlikler yürürken ayağı vurabilir, ağrıya yol açabilir."
Aslında bu konunun şimdi tartışılıyor olması tuhaf, çünkü parmak arası terlikler hayatımıza yeni girmiş değil. Neredeyse her yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan bu terlikler, en az 70 yıl önce Yeni Zelanda'da Japonların geleneksel ahşap takunyalarından ilham alınarak geliştirildi. Zamanla bugünkü biçimlerini almaya başlayan parmak arası terlikler, incecik tabanları ve sadece iki parmak arasından geçen Y şeklindeki bantıyla her ulustan ve her sınıftan insanın kullandığı, 'ortak' bir ayakkabı türü.

Ancak ülkeden ülkeye farklılık gösterse de genelde ayağın şeklini alan; hem üretmesi, hem de kullanması kolay olan bu terlikler dört-beş yıl öncesine kadar ucuzluklarıyla da biliniyordu. Oysa şimdi durum çok farklı. Artık rengârenk, boncuklu, çiçekli, yüksek tabanlı çeşitleriyle ya da gelinler için üretilen ve 300 Swarovski kristalinden oluşan 140 dolarlık (yaklaşık 225 YTL) çeşitleriyle popülerliğini her gün artırıyor..

Önümüzdeki yaz bitecek mi?
Ayakkabılar ve aksesuvarlar üzerine çalışan New York merkezli Renk ve Trendler Komitesi'nin başkanı Ellen Campuzano, parmak arası terliklerin yakın bir gelecekte popülerliğini yitireceğini düşünüyor. Campuzano, "Bu modalar genelde gelir ve beş yıl içinde yok olur. Parmak arası terliklerin daha da popüler olacağına inanmıyorum, giderek daha yaygınlaşmayacaktır. Hatta önümüzdeki yaz yerini bambaşka bir moda bile alabilir" diye konuşuyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde