Özilhan'dan kriz için çözüm yolları

Özilhan'dan kriz için çözüm yolları

TÜSİAD eski Başkanı Özilhan, ekonomide yaşanan krizi ve çözüm yollarını anlattı.

Özilhan'dan kriz için çözüm yolları
16px
24px
14.05.2008 11:10
ABONE OLgoogle
Anadolu Holding İcra Komitesi Başkanı ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Deneği (TUSİAD) Eski Başkanı Tuncay Özilhan, CİHAN'a ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

Son günlerde yaşanan siyasi çekişmeler yüzünden ekonomiye olan yoğunluğun kaybedildiğini kaydeden Özilhan, şu anda tek gündemin ekonomi olması gerektiğini belirtti.

İşadamı Tuncay Özilhan, Alternatif Bank'ın Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi şubesi açılış törenine katıldı. CİHAN'a özel açıklamalarda bulunan Özilhan, ekonomide yaşanan krizi ve çözüm yollarını anlattı.

Hükümetin gündeminin ekonomi olması gerektiğinin altını çizen Özilhan, hükümetin yoğunluğunu ekonomiye vermesini istedi.

Siyasi çekişme içine girildiği için hükümetin son dönemde bu yoğunluğunu kaybettiğini aktaran Özilhan, "Ekonomiden fokuslar dağıldı. Şu dönem ekonominin birinci madde olması gereken bir dönem. Hem konjektör yardım etmiyor, hem de Türkiye'nin içerisindeki çekişmeler fokusumuzu, konsantrasyonumuzu dağıtıyor. Onun için gündemin birinci maddesi ekonomi olmalıdır." dedi.

Amerika'da başlayan Mortgace krizinin konjektörün de etkisiyle dünyada önemli bir sıkıntıya neden olduğunu dile getiren Özilhan, Amerika'da durgunluğa giden bu durumun global dünyada da diğer ülkelere sirayet ettiğini söyledi.

Türkiye'de bu krizin hissedildiğini belirten Özilhan, "İşadamları ve kurumlar uzun süre önce Türkiye'nin böyle bir duruma maruz kalacağını belirtiyorlardı. Son dönemde bu krizi bariz bir şekilde hissetmeye başladık. Globalleşen dünyada bir takım sıkıntılar çok çabuk bulaşıcı hale geldi. Krizler bir ülkeden diğer ülkeye hemen sirayet ediyor. Dünya yeni bir yapıya geçiyor. Yüksek enflasyon ve düşük büyüme etkisi altında. Gerek petrol fiyatlarının 130 dolarlara çıkması, daha da yukarı çıkacağı belirtisi, tarım ürünlerindeki fiyat artışları gibi birçok sebep üst üste geldi. Neticede de Türkiye bunu bariz bir şekilde hissetmeye başladı. Ülkemizdeki siyasi istikrarsızlıkta bunu daha fazla hissetmemize neden oldu. Hükümetin alması gereken birçok önemli tedbirler var. Bu tedbirlerde de bir miktar gecikildiği kanaatindeyim." dedi.

Bütçe disiplinin kaybedilme endişesinin iş adamlarını rahatsız ettiğini belirten Özilhan, son dönemdeki bütçe disiplininin ekonominin güçlü yapıda olmasını sağladığını hatırlattı. Önümüzdeki yerel seçimlerden ötürü Türkiye bütçe disiplinsizliği içine girerse krizi daha bariz şekilde hissedeceğini belirten Özilhan, "Bu problem küçük görülecek bir problem değil. Problemi görüp tedbirleri almak gerekir. Sanayiciler, orta boy, küçük boy işletmelerin sıkıntıları var. Ekonomide birtakım yoğun tedbirlerin alınması gerektiğine inanıyorum. Bunlar bir krize dönüşmez ama krize dönüşmemesi içinde bir takım tedbirler alınmalı. Bütçe disiplini Türkiye katiyen kaybetmemeli. Seçimlerden ötürü bir takım popülist politikalardan uzak durmalıyız. Enflasyonu artırmaya sebep olacak gelişmelere mani olmamız gerekir." dedi.

Türkiye'nin dünyanın bu son trendi içerisinde tarıma daha çok önem vermesi gerektiğinin altını çizen Özilhan, "Türkiye'nin bu önemli bir şansı olabilir. Türkiye tarımsal gücünü iyi kullanabilmeli. Tarımın önümüzdeki dönemde petrol kadar kıymetli olacağına inanıyorum. Suyun petrol kadar önemli olacağı inancındayım. Hükümet bu bilinç içerinde ama bir takım kararları alıp uygulamaya koymalıdır. Buğday, arpa, ayçiçeği fiyatları aldı başını gidiyor. Bunların eski fiyatlarına gelmesi mümkün değil. Dünyada önemli bir arz açığı var. Türkiye'nin fokusunu tarıma doğru çevirmesi gerekir." şeklinde konuştu.

Ferhat Akgün/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde