Özelleştirmede 2 firma aykırı davrandı

Özelleştirmede 2 firma aykırı davrandı

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, son dört yılda özelleştirilen 35 şirket ile 29 işletmeden yalnızca ikisinde alıcıların satış sözleşmesinde belirlenen yükümlülüklerini yerine getirmediklerini bildirdi

Özelleştirmede 2 firma aykırı davrandı
16px
24px
26.05.2006 13:10
ABONE OLgoogle

Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş’ın konuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Unakıtan, özelleştirme kapsamında devredilen işletme ve şirketlerin, devir sözleşmesindeki taahhütlerine uyup uymadıklarını düzenli olarak denetlediklerini kaydetti. Unakıtan, "Son dört yılda özelleştirilen 35 şirket ile 29 işletmeden yalnızca ikisinde alıcıların satış sözleşmesinde belirlenen yükümlülüklerini yerine getirmemişlerdir" dedi.

Unakıtan, Takım Tezgahları Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesinde bulunan yüzde 100 oranındaki kamu payının Hesfibel Fiber Optik ve Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye satışına ilişkin sözleşme uyarınca 20.6.2005 tarihinde ödenmesi gereken, ancak alıcı tarafından vadesinde yatırılmayan ikinci taksit bedelinin, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) verilmiş olan teminat mektubunun paraya çevrilmesiyle tahsil edildiğini belirtti.

Maliye Bakanı Unakıtan, Ataköy Turizm tesisleri ve Ticaret A.Ş.’nin 2004 yılı dönem karından ÖİB hisselerine tekabül eden 2 milyon 770 bin 811 YTL tutarındaki temettü ödemesi taahhüdünü yerine getirmeyen DATİ Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş. ile Ataköy A.Ş. aleyhine alacağın tahsili için açılan davanın halen Ankara 7. Asliye Ticaret Mahkemesinde sürdüğünü ifade etti.

5 ŞİRKET 11 KURULUŞU ALDI

Unakıtan, son 4 yılda birden fazla özelleştirme ihalesi kazanan firmaları da şöyle sıraladı:
"ALAN FİRMA KURULUŞ
-Yıldırım Dış Tic. ve Pazarlama A.Ş.: Sümer Holding Beykoz Deri ve Kundura İşletmesi
-Yıldırım Dış Tic. ve Pazarlama A.Ş.: Eti Krom A.Ş.
-Denizciler Turizm ve Denizcilik A.Ş.: TDİ-Ankara Feribotu
-Denizciler Turizm ve Denizcilik A.Ş.: TDİ-Samsun Feribotu
-Yıldız Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş.: İGSAŞ-İstanbul Gübre Sanayi A.Ş.
-Yıldız Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş.: Kütahya Gübre A.Ş. (varlıklar)
-CE-KA İnşaat Makine Madencilik Petrolcülük Turizm Nakliyat San. ve Tic. A.Ş.: ETİ Bakır A.Ş. ve KBİ A.Ş.’ye Nakliyat San. ve Tic. A.Ş.
-CE-KA İnşaat Makine Madencilik Petrolcülük Turizm Nakliyat San. ve Tic. A.Ş.: ETİ Alüminyum A.Ş.
-AKSA-Ankara Makine Satış ve Servis A.Ş.: DSİ-Erciyes Sosyal tesisi
-AKSA-Ankara Makine Satış ve Servis A.Ş.: Karayolları Erciyes sosyal Tesisi
-AKSA-Ankara Makine Satış ve Servis A.Ş.: Bayındırlık Bakanlığı Erciyes Sosyal Tesisi"

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde