'Otomotiv sektöründe kısa vadede fiyat artışı olabilir'

'Otomotiv sektöründe kısa vadede fiyat artışı olabilir'

Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Alfredo Altavilla, döviz kurunda aşırı iniş çıkışın yerli üreticiyi olumsuz etkileyeceğini belirterek kısa vadede otomotiv sektöründe fiyat artışı olabileceğine dikkat çekti.

'Otomotiv sektöründe kısa vadede fiyat artışı olabilir'
16px
24px
17.05.2006 15:30Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Tofaş'ın 3 aylık sonuçları düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Şirketin net karı, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 114,7 oranında artarak 25,8 milyon YTL oldu, net satış gelirleri ise ilk çeyrekte 605,05 milyon YTL olarak gerçekleşti. İlk çeyrekte üretim geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 artışla 37 bin 451 adede yükseldi. Üretimin yüzde 79'unu Doblo oluşturdu. Tofaş'ın satış adedi ise geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 12,2 arttı. Satışların yüzde 71'ini Doblo, yüzde 11'ini Albea ve yüzde 7'sini Grande Punto oluşturdu.

İlk çeyrekte 525 kişiyi Tofaş Fabrikası'nda istihdam etmeye başlayan şirket, bu sayıyı Haziran ayına kadar 900'e çıkartacak.

2006 ve 2007 yıllarında yapacağı toplam 550 milyon Avro yatırım sonucunda 2007'nin ikinci yarısından itibaren iki yeni Fiat modelini devreye alarak tam kapasite çalışmaya başlayacak olan Tofaş Fabrikası'nın, yıllık 250 bin adet düzeyinde olan kapasitesinin 2007 yılında 360 bin adede ulaşacağı bildirildi.

“UZUN YILLARDAN BU YANA İLK KEZ BU KADAR İYİ”

Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Alfredo Altavilla, basın toplantısında, uzun yıllardan bu yana ilk çeyrek sonuçlarının bu kadar iyi olduğunu söyledi. Tofaş'ın Türkiye piyasasının üzerinde bir satışa ulaştığını aktaran Altavilla, Tofaş'ın pazar payının ilk 4 aylık dönemde yüzde 12,1'e ulaştığını kaydetti. Tofaş'ın bu dönemde yaptığı satışların “sağlıklı” olduğunu dile getiren Altavilla, “Biz piyasa payı satın almıyoruz. Bunu özellikle vurguluyorum. Karlılığa önem veriyoruz. Pazar payı almak uğruna kendi ekonomimizi zor duruma sokmuyoruz. Ekonomimizin sağlığını bozacak hiçbir işe girmiyoruz” diye konuştu.

350 MİLYON EURO KREDİ

Tofaş'ın önümüzdeki dönemde yeni çalışanlar istihdam edeceğini belirten Altavilla, “Bu beni çok mutlu ediyor” dedi.
Doblo'nun ihracatının yüzde 20 artığını bildiren Altavilla, bu durumun ihracat hedeflerini artırmalarını sağladığını söyledi.  Grande Punto'nun da satış başarısına dikkat çeken Altavilla, şu ana kadar 4 binin üzerinde Grande Punto satışı gerçekleştirildiğini, yeni modelin Fiat'a yeni müşteriler kazandırdığını anlattı. Grande Punto'nun zor bir segmentte rekabet ettiğini ifade eden Altavilla, piyasaya yeni sunulan modeller karşısında Grande Punto'nun rekabetçiliğini koruduğunu kaydetti.

Altavilla, Tofaş'ın geçtiğimiz günlerde önemli bir kredi anlaşmasına imza attığını belirterek, şunları söyledi:
“Tofaş, Minicargo projesi için ABM Ambro Bank N.V, Banca Intesa, Fortis, Societe Generale ve European Investment Bank ile İtalyan Kredi Ajansı, Sace'den toplam 350 milyon euro tutarında kredi sağlandı. Kredi ilk 1,5 yıl geri ödemesiz. 8,5 yılda geri ödenecek. Şu ana kadar Türkiye'de verilmiş en rekabetçi kredi diyebiliriz.”
Tofaş'ın Minicargo ve D200 projeleri için 300 milyon eurodan fazla yatırım yapacağına işaret eden Altavilla, proje takviminin zamanında gittiğini, beklenti ve hedeflerini tutturacaklarını kaydetti.

“KRİSTAL KÜREME BAKIP DURUYORUM”

Altavilla, Tofaş'ın yıl sonu hedeflerine ilişkin bir soru üzerine, ”Kristal küreme bakıp duruyorum ama inanın tahmin edemiyorum. İniş çıkışlı dönemlerde kamuoyuna açıklama yapmak çok önemli” dedi.

“İçinde bulunduğumuz günler size korkutuyor mu?” sorusuna Altavilla şu yanıtı verdi: “Bunun tek cevabı yok. Biz öncelikle açık serbest piyasada çalışıyoruz. İniş çıkışlar bunun parçası, oyunun kuralı bu... Korkmaya gerek yok. AB'ye yaklaştıkça bu tür dalgalanmalara açık ol

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde