Olli Rehn'den KKTC atağı

Olli Rehn'den KKTC atağı

OLLİ REHN, FİNLANDİYA'NIN KKTC'YÖNELİK İZOLASYONLARI KALDIRMASI İÇİN..

Olli Rehn'den KKTC atağı
16px
24px
03.07.2006 13:10
ABONE OLgoogle

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, AB dönem başkanlığı görevini devralan Finlandiya'nın KKTC'ye karşı uygulanan izolasyonları sonlandırmak için harekete geçmesini ve Kıbrıs nedeniyle çıkabilecek bir sorunu engellemesini istedi.

Fin MTV3 kanalına konuşan Rehn, Helsinki'nin Türkiye ile Rum Kesimi arasındaki ilişkileri iyileştirebilme şansı olduğunu savundu. Rehn, "Finlandiya'nın bütün yolları deneyip sonuca ulaşmasını istiyorum." dedi. Rehn, bu sözleri ile Kıbrıs sorununda AB'nin arabulucu rol oynabileceğini ima etti. Ancak Türkiye, Kıbrıs konusunun BM şemsiyesi altında çözülmesini istiyor. Finli komiser Rehn, "Belki Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja Türk ve Rum liderleri Fin saunalarına davet edip sauna diplomasi ile çözüme yönelik adım atabilir." dedi. Olli Rehn, Finlandiya'nın üye KKTC ile doğrudan ticarete başlanması için üye ülkeleri ikna etmesi gerektiğini de belirtti.

Avrupa Birliği, Türkiye'nin Ek Protokol'den kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesini istiyor. Ancak Ankara, KKTC'ye uygulanan izolasyonların devam ettiği sürece liman ve havalimanlarının açılmayacağını vurguladı. Türkiye, adada sorunların çözümlenmesi için pekçok adım atmasına rağmen Rum Kesimi'nin AB üyesi olmasından sonra takındığı uzlaşmaz tavır nedeniyle sorun çözülemiyor. Adadaki sorunun çözümü için ortaya konulan Annan Planı'na Kıbrıslı Türklerin 'evet' dediği ancak Rumların 'hayır' demesine rağmen Kıbrıslı Türklere yönelik tecrid devam ediyor.

Genişlemeden sorumlu komiser Rehn, "40 yıllık ayrılıktan sonra yanlışları unutup Kıbrıs'ın geleceği için çözümler üzerinde durulmalı." dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde