Okan'dan Kazakistan'da 30 bin hektarlık biyodizel yatırımı...

Okan'dan Kazakistan'da 30 bin hektarlık biyodizel yatırımı...

Okan Holding, Kazakistan'da 30 bin hektarlık arazide kanola yetiştirecek. Şirket, bu ülkede yetiştireceği 3 bin 500 ton kanolayı Türkiye'de biyodizel üreten şirketlere gönderecek

Okan'dan Kazakistan'da 30 bin hektarlık biyodizel yatırımı...
16px
24px
20.05.2006 10:12
ABONE OLgoogle

Yurtdışı yatırımları kapsamında 1991 yılından bu yana Kazakistan'da pek çok farklı alanda iş yapan Okan Holding, şimdi de ülkede biyodizel yakıtının hammadesi olan kanola bitkisinin üretimine başlıyor.
Okan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Okan, Kazakistan'da sahip oldukları 170 bin hektarlık arazinin 30 bin hektarına bu yıl kanola ekeceklerini açıkladı.

Üretimin Türkiye pazarı düşünülerek yapıldığını belirten Okan, "Yapacağımız bu yatırımla yıl sonunda Türkiye'ye yaklaşık 3 bin 500 ton kanola göndermeyi planlıyoruz" dedi. Türkiye'de 100'e yakın biyodizel üreticisi firma var. Okan Holding ülkede buğday üretimi de yapıyor.

Kazakistan'da ilk olarak makarna fabrikası yatırımı yapan firmanın ülkede farklı sektörlerde yatırımlarını bulunuyor. Okan Holding'in Kazakistan'daki yatırımlarında yaklaşık 4 bin kişi çalışıyor.

5 yıldızlı oteli var
Okan, makarna tesisinin, Kazakistan makarna pazarında yüzde 75'lik bir paya sahip olduğunu söyledi. Şirket, buradaki üretiminin bir bölümünü de ihraç ediyor.
Holdingin Kazakistan'da bisküvi ve çikolata fabrikası da var. Ülkede 3 şubeli bir bankası ve Astana'da 5 yıldızlı bir oteli bulunan Okan Holding ayrıca, geçtiğimiz yıl 30 bin hektarlık alanda buğday üretimi yapmak için Okan Agro adlı şirketi kurdu.

Hem çevreci hem de tasarruflu yakıt
Biyodizel; kanola, soya, ayçiçeği, aspir gibi tohumunda yüksek miktarda yağ barındıran bitkilerden elde edilen yağlara, metil alkol katılması sonucunda elde edilen bir yakıt türü olarak biliniyor. AB ülkelerinde dizel yakıta yüzde 2 oranında karıştırılıyor. Bu oranın 2010 yılında yüzde 10, 2020 yılında ise yüzde 20'ye çıkarılması hedefleniyor. Çevreye çok daha az zarar veren biyodizelin sürekli yenilenen kaynaklardan elde edilmesi en büyük avantajı olarak biliniyor.

Konut ve alışveriş merkezi yapacak
Okan Holding'in Kazakistan'daki bir diğer faaliyet alanı ise inşaat.
Daha önce ülkede hastane, müze, cumhurbaşkanlığı rezidansı gibi inşaat ihaleleri alan grup, Kazakistan'da 2005 - 2007 yıllarının 'konut yılı' olarak belirlenmesinden sonra sahibi olduğu arazilerde konut projesi geliştirmek için çalışmalara başladı. Holding bu amaçla Astana Beton'u da kurdu.
Çimento fabrikası kurulması için ise çalışmalar başlatıldı. Bu projeler kapsamında, yeni bir 5 yıldızlı otel, toplamı 2 bin 500 daireyi bulan farklı konut projeleri ile alışveriş merkezleri yer alıyor.

Ünsal Ereke/Mİlliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde