Ofer'in batan gemisinde uranyum varmış...

Ofer'in batan gemisinde uranyum varmış...

Şubat ayında Manş denizinde batan Ofer Brothers Grubu Şirketlerinden Aksay Denizcilik'e ait M/T ECE isimli tankerde 800 kilogram uranyum olduğu ortaya çıktı.

Ofer'in batan gemisinde uranyum varmış...
16px
24px
07.08.2006 17:56
ABONE OLgoogle

1 Şubat'ta Manş denizinde çarpışarak batan Ofer Brothers Grubu Şirketlerinden Aksay Denizcilik'e ait M/T ECE isimli tankerde 800 kilogram uranyum olduğu ortaya çıktı.

Ofer’in batan gemisinde 800 kilo uranyum çıktı

1 Şubat’ta İngiliz kanalında Malta bayraklı kargo gemisi ile çarpışarak 10 bin ton fosforik asitle batan Ofer Brothers Grubu Şirketlerinden Türkiye merkezli Aksay Denizcilik’e ait Marshall Adaları bayraklı M/T Ece adlı kimyasal tankerde 800 kilogram uranyum olduğu ortaya çıktı.

Geçen hafta Fransa’nın Cherbourg şehrinde bir araya gelen Fransız ve İngiliz denizcilik uzmanları ile gemi armatörü Ofer yetklisi ve batan gemide bulunan 10 bin ton fosforik asidin sahibi Moroccan Office Cherifien Dhs Phosphates şirketi yetkilileri gemideki kargoların çevreye zarar vermeden çıkarılması konusunda bir toplantı yaptı.

Gemi armatörü Ofer Brothers yetkilileri, gemide tehlikeli kargoları bir dosya halinde İngiliz ve Fransız makamlarına sundukları öğrenildi.

Fransız ve İngiliz uzmanların, taraflarla yaptığı toplantıda gemide bulunan fosforik asidin kontrollü bir şekilde denize bırakılmasını, başta 800 kilo uranyum ve 40 ton yüksek katkılı yakıtın insansız bir denizaltı marifeti ile çıkarılmasına karar verdikleri öğrenildi.

Fransız Çevre Örgütü Robin Desbois, 10 bin ton fosforik asidin kasıtlı olarak denize salınmasının büyük zararlar doğuracağını iddia ederek, Uluslararası Mahkemeye gitmeye hazırlandığını açıkladı.

İngiliz kanalının kasıtlı olarak kirletildiğini iddia eden çevre örgütü Robin Desbois Batık Ece gemisinin sahibi konumunda olan Ofer Grubuna Kuzey Atlantik’i kasıtlı olarak kirletilmesine ağır cezalar getiren Ospar Konvansiyona dayanarak tazminat ve ceza davası açmaya karar verdi.

Fransız ve İngiliz uzmanlar kontrollü şekilde denize salınacak fosforik asidin çevreyi çok az sınırda etkileyeceğini ve bunun bir kilometrelik bir alanda etkili olacağını, yaşam alanının ise birkaç sene içinde temizleneceğini iddia etti.

Ancak Çevre Örgütü Robin Desbois, fosforik asitte toksit havy metal maddesinin bulunduğunu belirterek bu metalin deniz içinde kalarak, İngiliz kanalında deniz yaşamını yok edeceğini belirtiyor.

Denizcilik uzmanları toksit havy metalin zehirli yosunların üremesini artırarak kıyıların yok olacağını söyleyerek, bu kararı alan İngiliz ve Fransız otoritelerin sorumsuzca bir davranış içinde olduğunu ifade ettiler.

Özellikle Fransız Çevre Örgütü Robin Desbois fosforik asidin planktonlar ve yosunları yakarak canlı hayatını yok edeceğini söylerken, Batık Ece’nin içinde bulunan diğer kargoların bugüne kadar firma tarafından açıklanmamasının skandal olduğunu dile getirdiler.

Aynı zamanda Fransız Çevre Örgütü Robin Desbois, Cherbourg’ta yapılan toplantıda gemi armatörü Ofer Grubunun gemide bulunan 800 kilo uranyumu nereye götürdüğünü açıklamasını istedi.

Ospar Convention'u ağır cezalar getiriyor

Fransa ve İngiltere Hükümetleri 1992 yılında Kuzey Atlantik’te, kirliliği önlemek için “Ospar Convention” anlaşmasını  imzaladıkları  biliniyor.

Bu konvansiyona göre kasıtlı olarak çevreye zarar veren kuruluşlara ağır hapis ve para cezası verilmesini kapsıyor.

Öz

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde