Oda seçimleri yine erteleniyor mu?

Oda seçimleri yine erteleniyor mu?

2009 başında yapılması beklenen seçimler yeniden erteleniyor. İşte nedeni...

Oda seçimleri yine erteleniyor mu?
16px
24px
03.11.2008 12:42
ABONE OLgoogle

Celal Toprak'tan günün kulisi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son günlerde Anadolu seferlerinin sayısını artırdı.Hisarcıklıoğlu önceki gün Bozöyükte'de önemli uyarılar yaptı...

Dövize güvenmeyin. Borçların TL üzerinden olmasına dikkat edin.

Şimdi işten değil dişten artırmanın zamanı. n Ortaklık kültürünü geliştirin. Hisarcıklıoğlu Anadolu'yu dolaşırken oda ve borsaların kulislerinde 2009 başında yapılması beklenen seçimlerin yeniden ertelenmesi söylentisi bomba gibi düştü. Dün oda başkanları arasında müthiş bir telefon trafiği yaşandı. Bilindiği gibi daha önce 2008'in ekim ve kasım aylarında yapılması gereken seçimler Bakanlar Kurulu kararıyla 2009'un başına ertelenmişti.

ERTELEME GEREKÇESİ

Erteleme kararı oda ve borsaların NACE diye bilinen AB standartlarına meclislerini uyumla hale getirememeleri nedeniyle alınmıştı. Şimdiki ertelemenin ise iki gerekçesinin olacağı söyleniyor. Küresel kriz ve yerel seçimler...

Zaten önceki erteleme sırasında da “bu işi ertelemişken seçim sonrasına atalım” diyenler olmuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde 181 ticaret ve sanayi odası, 113 ticaret borsası, 57 ticaret odası, 12 sanayi odası ve 2 deniz ticaret odası bulunuyor. Seçimlerin yerel seçim sonrasına kaydırılması halinde toplam 365 odanın yöneticilerinden belediye başkanı adayı olup da kazanamayan isimler yeniden oda seçimlerine katılabilecek. Bakalım bu gerekçeler nedeniyle Bakanlar Kurulu oda seçimlerini yeniden erteleyecek mi?

Mevcut oda yönetimlerinin çoğunun isteği bu doğrultuda. Bakalım bu defa da Bakanlar Kurulu oda başkan ve yöneticilerinin isteğine cevap verebilecek mi?

Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde