O artık Rumlar'ın prensi

O artık Rumlar'ın prensi

İMPEXBANK'I BATIRDIĞI İÇİN İFLASI İSTENEN ŞEMİLER, RUM POLİTİKACIYLA ORTAK OLDU.

O artık Rumlar'ın prensi
16px
24px
20.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Türkiye'de bir dönemin en çok konuşulan isimlerinden biriydi Bülent Şemiler... Turgut Özal'ın ekonominin serbestleşmesine destek olmak üzere kamu bankalarının başına getirdiği isimlerden biriydi. O dönemde Özal, ABD'de eğitim görmüş birçok genç bankacı ile çalışmış, adeta ekonominin dışa açılma sürecinde "bankacılığın jön Türkleri'ni" yaratmıştı.

Bu şekilde göreve getirilen bankacılara basının taktiği bir de isim vardı: Özal'ın prensleri...

Aile bankası kurdu
Önce Anadolu Bankası Genel Müdürlüğü'ne getirilen, bu bankanın Emlak Bankası ile birleştirilmesi sonrasında Emlak Bankası Genel Müdürlüğü yapan Bülent Şemiler de bu prenslerden biriydi. 1988 yılının sonuna gelindiğinde bu görevden ayrılan Şemiler o dönemin en ünlü ailelerinden Eliyeşiller'in kızıyla evlendi. Hemen ardından Eliyeşil Ailesi ile birlikte Türkiye İthalat ve ihracat Bankası (Impexbank) adıyla bir banka kurdu. Ancak bankanın mali durumu zamanla kötüleşti.

Şahsi iflas istemi
Özellikle geri dönmeyen krediler nedeniyle durumu bozulan bankanın yönetim kuruluna Hazine tarafından bir üye atandı. Ancak sonuç alınamadı. Geri dönmeyen kredilerin yüksekliği nedeniyle banka batti. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, o dönemin koşulları uyannca bankaya el koydu, sınırlı mevduat garantisi kapsamındaki ödemeleri (150 milyon TL) yaptıktan sonra bankanın iflasını istedi. Bankanın yanında, Hazine banka yöneticileri M. Can Eliyeşil, Bülent Şemiler ve Selçuk Öğrendil aleyhine şahsi iflas davası açtı.

Halen süren bu davada, Bülent Şemiler, M. Can Eliyeşil ve yaşamını yitiren Selçuk Öğrendirin varislerinden o dönemin parasıyla 10.5 trilyon TL tutarında şahsi iflas karşılığı para isteniyor. Hakkında bankayı zarara uğrattığı gerekçesiyle 1994'te Şişli 2. Asliye Ceza'da açılan 5 yıl hapis istemli davadan ise zamanaşımı sayesinde kurtuldu. Bu kararla ardında binlerce mağdur bırakmış oldu.

ABD'de çalıştı
Bu sürecin ardından Bülent Şemiler'in ABD'de bir bankada orta kademe yönetici olarak çalıştığı bilgisi gazetelere yansıdı. Şimdilerde ise Bülent Şemiler tamamen farklı bir "prenslik
öyküsünün" başkahramanı...

Doğum yeri olan Kıbrıs'ta olan Şemiler, yurtdışındaki işlerinin kordinasyonunu sağlamak için KKTC'de bir irtibat ofisi açti. Şemiler, bunun yanında Güney Kıbrıs'ta, Ek Prorokol'ün imzalanmasıyla Türkiye ile Kıbrıslı Rumlar arasında hız kazanacak ticaretin Kıbrıslı Türkler aracılığıyla yapılmasını sağlayacak bir teşkilatlanma içinde olan yüzde 50'si Türk, yüzde 50'si Rum ortaklı Bradgate Enterprises LTD'in kurucuları arasında yer alıyor. Ortağı ise eski Rum Tarım Bakam ve EDİ genel sekreteri Kostas Themistokleus. Ortağı ile birlikte narenciye ticareti yapan Şemiler, Kıbrıs Rum Kesimi'nde kurdukları şirketle, Türkiye ile Rumlar arasında başlayacak ticaretten pay kapmayı amaçlıyor.

Hala prens
KKTC'de tepki gören Şemiler, kendisine tepki gösterenlere karşı kendini şu sözlerle savunuyor: "KKTC'ye zarar veren tek bir eylem içinde olmam. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nde 8 yıl boyunca hiçbir Kıbrıslı'ya nasip olmayacak biçimde başbakan ve cumhurbaşkanı başdanışmanı olarak görev yaptım. Milli güvenlik ile ilgili gerekli terbiyeyi aldım ve bu konuda bürokraside önderlik yaptim." Yani Özal'ın prensi Şemiler, hâlâ prens. Ancak bu kez Kıbrıslı Rumlar'ın prensi...

Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde