Not artışı üç nalla bir ata kaldı

Not artışı üç nalla bir ata kaldı

Zachau’nun çizdiği ekonomik tablo, Türkiye’nin not arttırımı için epey beklemesi gerektiğini ortaya koydu

Not artışı üç nalla bir ata kaldı
16px
24px
07.04.2011 08:39
ABONE OLgoogle

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Zachau, ülkenin gelecekte yatırım yapılabilir düzeyde bir nota ulaşması için gerekeneleri sıraladı: Makroekonomik politikalar hem sıkı ve hem de güclü olacak. Cari açık kontrol altına alınacak.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, uzun süredir not arttırımı bekleyen ülkenin, bir süre daha beklemesi gerektiğini ima eden açıklamalarda bulundu. AA’nın sorularını yanıtlayan Zachau, Türkiye’nin önündeki en önemli zorluklardan birinin, sağlam ekonomik büyümeyi devam ettirmek olacağını dile getirdi.

Ekonomik büyüme trendinin, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sürmesini beklediğini belirten Zachau sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin önündeki çok önemli bir zorluk, sağlam ekonomik büyümeyi devam ettirmek olacaktır; daha fazla işle, daha iyi işlerle ve insanların işlerinde daha üretken hale gelmesiyle birlikte. Türkiye’de çalışma çağında olanların sadece yüzde 43’ü istihdam edilmektedir, yüzde 11’i işsizdir ve işlerin yüzde 40’tan fazlası kayıt dışıdır.”

Zachau, Merkez Bankası’nın, ekonomiyi soğutmak üzere aldığı önlemler konusunda mali istikrarın sağlanması ve dışsal kırılganlıkların azaltılmasının, Türkiye de dahil olmak üzere tüm yükselen piyasa ekonomileri için önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin cari açığının büyüdüğünü ve 2011’de GSYH’nin yaklaşık yüzde 7’si seviyesine ulaşmasının olası göründüğünü anlatan Zachau, yetkililerin önündeki bir zorluğun, olumlu kısa vadeli büyüme beklentileri ve sağlıklı bilançolarıyla sermaye girişlerini çekmeye devam ederken bu kırılganlıklar karşısında doğru politika bileşimini belirlemenin olacağını kaydetti. Belirli koşulların yerine getirilmesi halinde, Türkiye’nin kredi notunun, “yatırım yapılabilir” düzeye çıkacağını vurgulayan Zachau şöyle devam etti:

“Eğer Türkiye’nin makro ekonomik politikaları güçlü ve sıkı olmaya devam ederse ve cari açık zaman içinde kontrol altına alınırsa, Türkiye’nin devam eden güçlü büyüme performansı ve azalan riskleri gelecekte ‘yatırım yapılabilir’ düzeyde bir kredi notu almasını sağlayabilecektir.”

Cari açığın temel nedenlerine de eğilen Zachau, Türkiye’nin büyük bir enerji ithalatçısı ve enerjiye olan bağımlılığı nedeniyle yapısal cari açığa sahip olduğunu vurguladı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde