Nette İstanbullu kadın mücevher Diyarbakırlı pilates seti alıyor

Nette İstanbullu kadın mücevher Diyarbakırlı pilates seti alıyor

İnternet üzerinden alışveriş yapanlar arasındaki kadınların oranı giderek artıyor.

Nette İstanbullu kadın mücevher Diyarbakırlı pilates seti alıyor
16px
24px
03.03.2008 08:57
ABONE OLgoogle

İstanbullu kadınlar genellikle mücevher ve teknoloji ürünleri alırken, Diyarbakırlı kadınlar yoga/pilates seti satın alıyor

TÜRKİYE'DE online alışverişin büyük bölümün erkekler tarafından yapılmasına karşın,

kadınların kozmetik ve teknoloji ürünlerine talebinin artmasıyla internet üzerinden alışveriş yapan kadın müşteri oranı da giderek yükseliyor. Kadınların internet üzerinden satın aldığı ürünler illere göre de ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Adanalı kadınlar DVD/VCD filmlerini, Diyarbakırlı kadınlar sağlık ve spor, Şanlıurfalı kadınlar bebekler için bakım ve tekstil, Rizeli kadınlar ise pet shop ürünlerini tercih ederken, İstanbul, Ankara ve İzmirli kadınlar internetten teknoloji ürünleri satın alıyor. Hepsiburada.com Genel Müdürü Kaan Dönmez'in verdiği bilgiye göre, Hepsiburada.com'dan alışveriş yapanların yüzde 75'ini erkekler, yüzde 25'ini de kadınlar oluşturuyor. Şirket ilk kurulduğu günlerde bu oran yüzde 99'a karşı yüzde 1'di. Kadınların kozmetik ve teknoloji ürünlerine ilişkin talebinin artmasıyla internet üzerinden alışveriş yapan kadın müşteri oranı da yükseliyor.

TEKNO KADINLAR

KADIN müşterilerin internet üzerinden en çok satın aldığı ürünlerin başında cep telefonu, dizüstü bilgisayar, kablosuz modem ve USB gibi teknolojik ürünler geliyor. Takı ve kozmetik ürünleri de en çok tercih edilen diğer ürünleri oluşturuyor. Online alışverişte İstanbul, Ankara ve İzmirli kadınlar en çok teknoloji ürünlerini satın alıyor. Teknoloji ürünlerinin ardından İstanbullu kadınlar mücevher/takı, Ankaralı kadınlar oyuncak, İzmirli kadınlar da incelme/masaj kemerleri tercih ediyor. Online alışverişte Adanalı kadınlar DVD/VCD filmlerini, Diyarbakırlı kadınlar başta yoga/pilates seti olmak üzere sağlık ve spor, Şanlıurfalı kadınlar bebekler için bakım ve tekstil, Malatyalı kadınlar saç düzleştirici, Rizeli kadınlar ise pet shop ürünlerini tercih ediyor. Şanlıurfalı kadınlar bebekler için bakım ve tekstil ürünlerinin ardından en çok Badminton raketi seti satın alıyor.

Tereyağ, börek, bal gönderiyorlar

KAAN Dönmez, toplumda kadınların teknoloji ile arasının 'pek iyi olmadığına' ilişkin bir görüş bulunduğunu, ancak bu görüşün yavaş yavaş değiştiğini ifade ederek, e-ticaretin, internet kullanımı ve internet üzerinden sunulan mal ve hizmetlerin artmasıyla her yıl yaklaşık yüzde 100 büyüdüğünü, bu oranlarda büyümeye de devam edeceğini söyledi. Online alışveriş pazarının bu yıl 500 milyon doları aşacağını tahmin ettiklerini belirten Dönmez, 1998'de işe başladıklarında müşterileri az olduğu için ''esnafvari'' bir ilişkileri bulunduğunu, Doğu'dan siparişlerini ulaştırdıkları müşterilerinin kargoyla kendilerine börek, tereyağı ve bal gibi hediyeler gönderdiğini anlattı. Dönmez, online alışverişin ofisten eve kaydığını da ifade etti.

Kasada bekleme sıkıntısına son

Özellİkle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan kadınların, alışveriş için dışarıya adım attıktan sonra karşılaşacakları trafik yoğunluğundan ve alışveriş yapacakları yerlerdeki kalabalıklardan, kasa önlerindeki ödeme kuyruklarından uzaklaşmak için ''ne yapabilirim'' diye düşündüğünde online alışverişi keşfettiği ve alışverişlerinin bir bölümünü de online olarak yapmaya başladığı belirtildi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde