Müteahhitlerden Ortaasya'ya çıkarma

Müteahhitlerden Ortaasya'ya çıkarma

Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar başkanlığında müteahhit, müşavir ve yatırımcılardan oluşan bir heyet bugün Başkordistan'a, 19-22 Ağustos tarihlerinde de Tataristan'a resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Müteahhitlerden Ortaasya'ya çıkarma
16px
24px
16.08.2006 12:05
ABONE OLgoogle

Dış Ticaret Müsteşarlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, her iki ülkede en üst düzeyde resmi görüşmeler gerçekleştirilecek ve yeni işbirliği imkanların araştırılacak. Bu çerçevede, Türk firmalarının mevcut yatırımları ziyaret edilecek ve ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla görüşmelerde bulunulacak. Ziyaret çerçevesinde, Türkiye ile Tataristan ve Başkordistan arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan projeler ile ilgili görüşmeler yapılacak.

Ziyaret programına; Rus-Türk İşadamları Birliği, inşaat-müteahhitlik, et ürünleri, elektrik-elektronik, makine sanayi ve bankacılık sektörlerinden yaklaşık 15 firma iştirak edecek. Türkiye ile Başkordistan arasındaki ticaret hacmi 2005 yılında 124 milyon dolar olarak gerçekleşirken, bu ülkeden ithalat 116 milyon dolar, bu ülkeye ihracat ise 8 milyon dolar düzeyinde oldu. İthalatta en önemli kalemleri petrol ve petrokimyasal ürünler, ihracatta en önemli kalemleri ise gıda ve tekstil, deri ve deri mamulleri oluşturuyor. Bu arada, Başkent Ufa'da Efes Biracılık ve Şişecam grubunun bira ve cam ambalaj fabrikaları bulunurken, her yıl yaklaşık 370 bin metrekare yeni inşaatın yapıldığı Başkordistan'da Baturos, King, Orimeks, Odak gibi önde gelen Türk inşaat firmaları faaliyet gösteriyor. Başkordistan'da muhtelif sektörlerdeki Türk yatırımları 175 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Öte yandan, Başkordistan'ın başkenti Ufa'nın kuruluşunun 450. yılı kutlanacak ve bu çerçevede, Başkordistan hükümetince önemli miktarda inşaat projesinin 2007 yılı içinde ihale edilmesi bekleniyor.

TATARİSTAN İLE İLİŞKİLER

Tataristan ile Türkiye arasında geçen yıl gerçekleştirilen 930 milyon dolarlık ticaret hacminin, 919 milyon dolarlık bölümünü Türkiye'nin ithalatı, 11 milyon dolarlık bölümünü ise Türkiye'nin ihracatı oluşturuyor. Türkiye, Tataristan'ın dış ticaretinde 2004 yılında 2. sırada, 2005 yılında ise 3. sırada yer aldı. Tataristan'dan ithalatın büyük bölümünü petrol ve petrol türevlerinden, ihracat ise deri, tekstil ve gıda maddelerinden oluşuyor. Türkiye, yatırım miktarı esas alındığında Tataristan'a doğrudan yatırım yapan ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Firma açısından bakıldığında ise ilk sırada geliyor. 2005 yılı itibariyle, Tataristan'da faaliyet gösteren 568 yabancı sermayeli ticari kuruluşun 205 tanesi Türk firmalarına ait bulunuyor. Efes Biracılık, Ramstore gibi Türkiye'nin seçkin özel sektör kuruluşları Tataristan'a önemli yatırımlar yaparken, Türk müteahhitlik firmaları Kazan'da bugüne kadar 1 milyar doların üzerinde 50'ye yakın proje üstlendi ve bunları zamanında başarıyla tamamladı. Bu projeler arasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın restorasyonu, Merkez Bankası binası, basketbol sahası, mega alışveriş merkezi gibi prestijli projeler bulunuyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde