'Müteahhitler yabancıları kandırıyor'

'Müteahhitler yabancıları kandırıyor'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, müteahhitlerin mülk satarken yabancıları kandırdığını, bunlar hakkında inceleme başlatıldığını bildirdi.

'Müteahhitler yabancıları kandırıyor'
16px
24px
09.05.2008 08:18
ABONE OLgoogle

İmar izni olmayan yerlerde konut yapılarak yabancıya satıldığını söyleyen Unakıtan, 'İrlanda'ya yaptığım bir gezide Alanya'dan daire alan İrlandalılar Türk müteahhitleri tarafından kandırıldıklarını söyledi. Ruhsatsız yerleri satıyorlarmış. Bunlar hakkında araştırma başlattım. İmarı olmayan yerlerde ev yapıp satıyorlarmış. Buna benzer bir takım problemler var. Yabancılara karşı böyle davranmayalım. Bunları düzeltelim.' dedi.

Müteahhitlerin yabancıya mülk satarken tapuda fiyatı düşük göstermeye çalıştığını ileri süren Maliye Bakanı, şöyle konuştu: 'Yalnız bizim müteahhitler İngilizlerin ahlakını bozmuş. Adamlara 'Sen bunu 500 bine alacaksın ama ben bunu tapuda 100 bin göstereceğim diyor.' Ev güzel. Biz ne verdiysek o gözüksün tapuda. Yok, olmaz diyor müteahhit. Kendi istediği olmazsa evi satmak istemiyor. Biz de kaçırmak istemiyoruz. Tamam deyip geliyoruz diyor.'

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) Akdeniz Toplantıları'na katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yabancıya mülk satışının en kısa sürede Meclis'ten geçeceğini bildirdi. 'Yabancılara mülk satışı Türkiye'nin önünü açan bir projeydi. Şimdi bunu Anayasa Mahkemesi iptal etti. Yakında yenisini çıkarıyoruz.' diyen Unakıtan, bu konuda en fazla sıkıntıyı Antalya'nın çektiğini vurguladı. Yasayı, CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne giderek iptal ettirdiğini hatırlatan Maliye Bakanı, Deniz Baykal'a da göndermelerde bulundu: 'Bu kanunun iptali için kim uğraştı? CHP. Bunun başında kim var? Deniz Baykal. O nereli? Antalyalı. Oldu mu şimdi? Yakıştı mı? Baykal Antalya'ya gelir, atar tutar gider. Deniz Bey'i dinlediğin zaman Türkiye yarın mı batar öbür gün mü batar onu düşünüyorsun. Size onu kötülemek için söylemiyorum. Antalyalılar olarak onu ikaz edin. Olmuyor böyle. Antalya'nın son zamanlarda çektiği çilenin sebebi Deniz Baykal. Ne lüzumu var bunun gidip de iptal ettirmenin.' Unakıtan, İspanya'nın yabancıya 2 milyon ev satarak 400 milyar gelir elde ettiğini anımsatarak, TOKİ'ye yabancılara konut yapıp satmak için yer tahsis edildiğini de açıkladı.

TARIMDA TURİZMDEN DAHA BÜYÜK POTANSİYEL VAR

Türkiye'nin turizm konusunda İspanya'dan ileri olduğunu fakat bundan istifade edemediğini dile getiren Unakıtan, 'Türkiye'de oda fiyatı 35-40 Euro. İspanya'da 350 Euro'dan aşağı oda bulamazsınız. Artık yatak kapasitesine yeni ilaveler yapmaktan ziyade buraya daha kaliteli turist çekmenin gayreti içerisinde olalım. Daha üst sınıflara hitap edelim.' ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin turizmin yanında tarımda da büyük potansiyelinin olduğuna işaret eden Maliye Bakanı, 'Organik tarımda, teknolojik serada Antalya'nın öyle bir kapasitesi var ki, turizm mi fazla para getirir yoksa bu mu para getirir onu aranızda tartışırsınız.' dedikten sonra şöyle devam etti: 'Tarım ileride turizmden daha fazla para getirecek. Daha önce buraya geldiğimde sormuştum, bir kilo altın mı yoksa bir kilo domates tohumu mu pahalı? Domates tohumu daha pahalıymış. O zaman biz niçin domates tohumu üretmiyoruz? Şimdi bu da başladı. Öyle bir potansiyeli var ki milyar dolarlar getirecek. Bu konuda her yerde Antalya'yı örnek gösteriyorum. Bakın Antalya'da meyve sebzeler toprakta yetişmiyor. Havada yetişiyor diyorum. Bunlarda ilaç kalıntısı da olmadığı için Avrupalı bunun hepsini alıyor.' Teknolojik seraların Türkiye'nin geleceği için çok önemli olduğunu vurgulayan Unakıtan, bu konuda gelecek tekliflere anında cevap vereceğini vaat etti.

Türkiye'nin rekabet gücünü arttırma mecburiyetinin olduğunu vurgulayan Maliye Bakanı'nın verdiği bilgilere göre, dünyada bütün ülkeler yabancı sermayeyi çekmek için mücadele ediyor, yabancı yatırımcının gelmesi için her türlü cazibeyi hazırlıyor. Türkiye'nin, 22-23 milyar dolarlık otomobil ihracatının tamamını yabancı sermaye gerçekleştiriyor. Son yapısal reformları gerçekleştirerek Türkiye'nin durumunu iyi hale getirdiklerini de anlatan Maliye Bakanı, 'Bundan dolayı milyar dolar bile gelmeyen yabancı sermaye, geçen sene 22 milyar dolar geldi. Bunları biz rüyamızda göremezdik. Mikro ekonomik tedbirlerin alınmasıyla çok daha fazlası gelecek. Türkiye'nin ekonomisi çok daha iyi hale gelecek. Üretim artacak.' diye konuştu.

19-29 YAŞ ARASI YENİ ÇALIŞANIN SİGORTA PRİMİ DEVLETTEN

Unakıtan, maliyetleri düşürmek için istihdamın önündeki engelleri kaldırdıklarını kaydetti. Buna göre 19-29 yaş arasındaki yeni çalışanların sigorta priminin büyük bir bölümünü devlet ödeyecek. Bu da üreticinin maliyetini düşürecek. Ayrıca, sigorta primleri yüzde 5 düşürülecek. Elde edilen fazla kaynaklar buralarda harcanarak Türkiye'nin rekabet gücü arttırılacak. Bunlar yapılırken de mali disiplinde taviz verilmeyecek.

Maliye Bakanı, Marmara Üniversitesi'nin kendisine her yıl plaket verdiğini dile getirerek konuşmak için kalktıktan sonra yerine oturan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ı eleştirdi: 'Sayın rektörümüz bizi tenkit etmekten vakit bulursa beni takdir edecek. Kendisini de severiz. Hoşgörülüyüz.'

İşadamlarına 'Türkiye büyümeye devam ediyor. Son zamanlarda bir takım belirsizlikler çıkıyor ama, siz buna aldanmayın.' şeklinde seslenen Unakıtan, sözlerine şunları ilave etti: 'Türkiye, yurtdışındaki ülkeler gibi bir sıkıntı içerisinde değil. Bizde geri dönmeyen ipotek kredileri yok. Bankacılık en kuvvetli zamanını yaşıyor. Yatırımlar devam ediyor. Yabancı sermaye gelmeye devam ediyor. Dolar biraz yükseldi. Borsa düştü. Ama şimdi hepsi düzeldi. Bütçe en kuvvetli zamanını yaşıyor. Çünkü Türkiye'ye para giriyor. Kimse kriz telalığı yapmasın. Çünkü öyle bir görünüm de yok.'

Unakıtan, Türkiye'nin bu gün çok yüksek faiz ödediğini belirterek 'İnşallah Allah o günleri bana gösterir. Şu faiz derdinden kurtuluruz. İlla maliye bakanı olarak değil, sade vatandaş olarak da görmeye razıyım.' dedi. Türk ekonomisinin taviz vermeden büyümesini devam ettirmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Unakıtan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Türkiye olarak endişe edecek hiçbir şeyimiz yok. Hesapları iyi tutuyoruz. 2000 yılında sorsaydınız valla ne olacak bilmem derdim. Ekonomisi kuvvetli olan ülkenin Dışişleri Bakanı'nın yürüyüşü değişir. Gidin toplantılara bakın emin olun ekonomisi kuvvetli olan bakan konuştuğu zaman oranın havası değişiyor. Bizim ülkemizin birinci gündem maddesi bana göre her zaman ekonomi olmuştur. Olmaya da devam edecektir.' 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde