MÜSİAD'ın 12.Uluslararası İş Forumu başlıyor

MÜSİAD'ın 12.Uluslararası İş Forumu başlıyor

20 ülkenin başbakan ve bakan düzeyinde temsil edileceği MÜSİAD İş Forumu'nun açılışını Başbakan Erdoğan yapacak.

MÜSİAD'ın 12.Uluslararası İş Forumu başlıyor
16px
24px
08.10.2008 14:48
ABONE OLgoogle

Uluslararası piyasalarda süren finans krizinin Türkiye'ye etkilerini en aza indirmenin yolunu arayan şirketler, özellikle hitap ettikleri pazarları çeşitlendirme arayışında.

İş dünyasının çatı örgütlerinden Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) iş dünyasının bu arayışının doruk noktaya çıktığı bir dönemde başta komşu ve çevre ülkelerdeki finans kaynakları ve ihracat fırsatlarının değerlendirilmesi ve İslam ülkeleri arasında finansal entegrasyonun tesis edilmesi amacıyla 12. Uluslararası İş Forumu (IBF) ve MÜSİAD Fuarı düzenleyecek.

22 - 26 Ekim tarihleri arasında CNR Expo Center Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan foruma 2 bine yakın yabancı ve 5 bine yakın Türk işadamının yanısıra yerli ve yabancı 200 bini aşkın ziyaretçinin katılması bekleniyor. 20 ülkenin başbakan ve bakan düzeyinde temsil edileceği forumun açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, derneğin bir önceki başkanı Ömer Bolad ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte, bu yıl 12'ncisinin düzenleneceği uluslararası fuar ve iş forumu toplantıları hakkında basın toplantısı düzenledi. Vardan'ın burada verdiği bilgilere göre, İslam Konferansı Teşkilatı'nın üyelerinin ülkelerini yöneten liderlerin ve iş dünyası temsilcilerinin buluşması fikriyle düzenlenen ve bu yıl 12'incisi hayata geçirilecek IBF 22 Ekim'de, MÜSİAD'ın her iki yılda bir düzenlediği MÜSİAD Fuarı da 23 - 26 Ekim'de gerçekleştirilecek.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in 23 Ekim 2008 Perşembe günü yapacağı fuara 2000'e yakın yabancı ve 5 bine yakın Türk işadamının yanısıra yerli ve yabancı 200 bini aşkın ziyaretçinin katılması bekleniyor. Fuara, bu yıl yurtdışından yaklaşık 100 yabancı firma katılacak. Sadece üye işadamlarının katılabildiği fuara Türkiye'den ise 400 firma katılacak. Makine, Elektronik, Dekorasyon, İnşaat, Tekstil, Giyim, Hizmet, Otomotiv, Gıda ve Ambalaj sektörlerini bir araya getirecek olan fuarın yurtdışı tanıtımı amacıyla 30'dan fazla ülkeye ziyaretler gerçekleştirildi. Fuar, 27 bin metrekare kapalı alanda 14 bin metrekarede kurulacak. Derneğin, kurucu başkanı Erol Yarar'ın başkanlığını yürüttüğü Uluslararası İş Forumu'nun (IBF) bu yıl ki gündemi ise 'İslam ülkeleri arasında finansal entegrasyon' Forumun açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Foruma 20 ülkeden bakanların katılması bekleniyor.

MÜSİAD'ın dış ilişkilerle ilgili olarak vizyonunda önceliğin, Türkiye'nin tam merkezinde yer aldığı ve doğal hinterlandı olan Afro-Avrasya coğrafyasına verildiğini anlatan Vardan, "Balkanlar-Ortadoğu ve Kafkaslar üçgeninin tam ortasında yer alan ülkemiz, 3,5 uçuş saati mesafesinde tam 55 ülke ile direk ulaşım imkanına sahiptir. Bugün artık net olarak görülmektedir ki, Avrasya hinterlandında siyasi ve ekonomik istikrarını sağlamış, ekonomik, sosyal ve demokratik gelişmesini tamamlamış güçlü bir Türkiye, komşularına ve çevre ülkelere de güç vermektedir. Bu bölgede ülkemizin üstlendiği rol, girift ve zengin yapısıyla Ortadoğu bölgesinin barış ve istikrar havzası olmasına önemli katkılar yapmaktadır. Bu bağlamda, MÜSİAD yaklaşık 2 hafta sonra özellikle bahse konu coğrafya için son derece önemli olan ticari ilişkilerin geliştirilmesi maksadıyla iki büyük uluslararası organizasyona ev sahipliği yapacaktır." diye konuştu.

REEL EKONOMİYE EN AZ 4 MİLYAR DOLARLIK KATMA DEĞER KAZANDIRILACAK

"Afro-Avrasya'yı Ticaret ve Yatırım Arenası" olarak nitelendirilen IBF Kongresi'nin bu yılki ana temasının "İslam Ülkeleri Arasında Finansal Entegrasyon" olacağını aktaran Vardan, "Özellikle dünyanın finansal krizle çalkalandığı bugünlerde, bu tema, İslam Ülkeleri açısından daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın ülkemizi ilgilendiren en kayda değer kısmı ise, Türkiye'nin Finans Merkezi olma projesine yapacağı büyük katkı ve dış finansman sağlama noktasında oluşturacağı fırsattır." ifadelerini kullandı.

Anadolu'nun dört bir tarafından otobüslerle Türk İşadamlarının MÜSİAD Fuarına taşınacağına işaret eden Vardan, artık sadece MÜSİAD'ın değil ama tüm ülkenin bir projesi haline gelmiş olan MÜSİAD Fuarı ve IBF Kongresinde yapılacak ticaret ve yatırım bağlantılarıyla reel ekonomiye en az 4 milyar dolarlık katma değer kazandırılacağını bildirdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde