Meme kanseri riskinde yaşla artış

Meme kanseri riskinde yaşla artış

Kadınlarda en çok görülen kanser türü olan meme kanseri, riskini ilerleyen yaşla birlikte artırıyor. Akciğer kanserinden sonra en çok ölüme neden olan kanser türünün meme kanseri genellilke...

Meme kanseri riskinde yaşla artış
16px
24px
27.05.2006 22:39
ABONE OLgoogle

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tamer Akça, meme kanserinde, erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğunu söyledi.
   
Akciğer kanserinden sonra en çok ölüme neden olan kanser türünün meme kanseri olduğunu belirten Akça, hastalığa yakalanan kadınların yüzde 70'inin 50 yaş üzerinde olduğunu belirtti.
 
Kişisel meme muayenesine 20 yaşında başlanılması ve 40 yaşından sonra da düzenli olarak uygulanması gerektiğine değinen Akça, bu yolla hastalığın yüzde 40-50 oranında saptanabildiğini vurguladı.
   
Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Başkanlığı'nca başlatılan 'Kanser Tarama ve Eğitim Merkezi Projesi'nde çeşitli illerde muayenelere başlandığını hatırlatan Akça, 'her ülkedeki meme kanseri sıklığı da değişmektedir" dedi.
 
Türkiye'de her yıl yaklaşık 30 bin kadının meme kanserine yakalandığına değinen Akça, "bu rakam, Türkiye'de diğer ülkelere göre düşük oranda kalıyor' diye konuştu.
    
Meme derisinde çekinti ya da portakal kabuğu

Akça, hastalığın saptanmasında, tümörün çapı ve koltuk altına yayılmasının önemli olduğunu anlattı:
    
'Tarama yöntemleri, kişisel muayene, doktor muayenesi ve tarama mamografisiyle yapılabiliyor. Kişisel meme muayenesi, elle ve gözle ayna karşısında, yatarken, ayakta ya da duşta yapılabilir.
 
Kişi, kontrol sırasında meme derisinde çekinti ya da portakal kabuğu görüntüsü olup olmadığına dikkat etmeli. Elle muayenenin en rahat şekli ise yatarken yapılanı. Kendiliğinden, çamaşıra geçen kanlı akıntısının olup olmadığına da dikkat edilmeli.
 
Bu muayeneler, adet bitiminde yapılmalı. Çünkü adet döneminde meme dokusu yumuşak olur ve herhangi bir kitlenin varlığı kolayca anlaşılabilir.
 
Adetten kesilme söz konusuysa, bu muayene her ayın aynı gününde tekrarlanmalı. Herhangi bir olumsuz durumda genel cerrahi uzmanına başvuruda bulunulmalı.'
  
20 yaşından sonra elle kontrol

Akça, erken tanıyla ölümcül bir hastalık olmaktan çıkan meme kanserine karşı kadınların 20 yaşından sonra her iki memesini de ayda bir kez elle kontrol etmesi, iki-üç yılda bir doktor muayenesinden geçmesi ve 35 yaşından sonra mamografi yaptırmaları tavsiyesinde de bulundu.
 
Alkol ve sigaranın her türlü kanser türünü tetiklediğini belirten Akça, kötü alışkanlıklardan uzak durularak beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde