Mehmet Emin Karamehmet yıllar sonra ilk kez görüntülendi

Mehmet Emin Karamehmet yıllar sonra ilk kez görüntülendi

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en zengin işadamlarından biriydi. Geçtiğimiz hafta 80’inci yaşını kutlayan bir dönemin en ünlü iş insanlarından Mehmet Emin Karamehmet’ten bahsediyorum.

Mehmet Emin Karamehmet yıllar sonra ilk kez görüntülendi
16px
24px
17.04.2024 20:52Güncelleme: 17.04.2024 21:01
ABONE OLgoogle

Toygun ATİLLA

30 yıl önce kurduğu Türkiye’nin en büyük GSM şirketi Turkcell, dünya devleriyle çalışan Çukurova, en önemli finans kurumlarından Pamukbank ve Yapı Kredi, farklı ülkelerde tamamladığı işlerle Baytur, Show Tv, Akşam Gazetesi, Türkiye’nin en büyük savunma şirketlerinden BMC…

Karamehmet, Türk savunma sanayisine, Türk iletişime, Türk medyasına, Türk inşaat, Türk enerji Türk bankacılık sektörüne … Neredeyse her sektöre dokundu. Günümüzde milyarderler listelerinde onu göremesek de, geçmiş yılları hatırlayanlar liderliklerini anımsayacaktır. Şu anda dünyanın en zenginleri Karamehmet’in önünde ceketlerinin düğmelerini ilikleyecek durumdaydı. 2000 yılında  Amazon’un patronu Jeff Bezos’un serveti sadece 6.1 milyar dolardı ve 55’inciydi. Forbes’un milyarderler listesinde o yıl 7.9 milyar dolarlık servetiyle Meksikalı Carlos Slim Helu 33’üncü’ydü. Ne Elon Musk vardı, ne de Mark Zuckerberg vardı… Karamehmet işte o listede 8 milyar dolarla 29’uncu sıradaydı.

Ancak TMSF’nin mallarının büyük kısmına el koyması, yanlış yatırımlar Karamehmet’in servetini ve şirketlerini kaybetmesini sağladı. Irak’ta Rothschild ailesiyle birlikte petrol aradı, Genel Enerji ile denizcilik işini büyütmeye kalktı ancak o eski günlere bir türlü gelemedi, küllerinden doğamadı.

Karemehmet’i yıllar sonra tekrar ortaya çıkaran ise Turkcell oldu. Turkcell’in eski CEO’su Murat Erkan’ın sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta saçları beyazlaşan Karamehmet ile birlikteydiler. 80 yaşındaydı ama hala dinç bir görüntüyle…

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde