Medyada kaybetti, madende kazandı

Medyada kaybetti, madende kazandı

Afşin-Elbistan B termik santralinin yakıt ihtiyacını karşılayacak olan 'Çöllolar Kömür Sahası'nın işletilmesine ilişkin ihaleyi Park Teknik kazandı.

Medyada kaybetti, madende kazandı
16px
24px
03.04.2007 07:37
ABONE OLgoogle

 İşletme yılda 17.2 milyon ton kömür üretecek.

Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nin (EÜAŞ) Afşin-Elbistan B termik santralinin yakıt ihtiyacını karşılayacak olan 'Çöllolar Kömür Sahası'nın işletilmesine ilişkin dev ihalesini güçlü rakiplerini geride bırakan Park Teknik kazandı. EÜAŞ ile Park Teknik arasında sözleşme imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Çöllolar Kömür Sahası'nda yılda 17 milyon 250 bin kömür üretim kapasiteli açık maden işletmesinin kurulması ve işletilmesine ilişkin hizmet alımı ihalesinin sonuçlandırıldığını açıkladı. Daha önce iki kez değişik gerekçelerle iptal edilen ihaleyi, 'Demir Export-Fernas-Aksu Madencilik' ile 'Cengiz İnşaat- Aksa Enerji-Koni İnşaat- Rasa Radyatör' ortak girişim gruplarına karşı tek başına yarışan Park Teknik kazandı.

Park Teknik, Çöllolar Kömür Sahası'nda, 3 yılı yatırım ve 25 yılı işletme olmak üzere toplam 28 yıl faaliyetgösterecek. Sahadan, yılda 17 milyon 250 bin ton, 25 yılda 431 milyon 250 bin ton kömür üretecek olan Park Teknik, işletmede bin 600 kişiye doğrudan istihdam sağlayacak. Park Teknik, Afşin-Elbistan B'ye sağlayacağı yıllık 17 milyon 250 bin ton kömür için sahada, yılda 43 milyon metreküp dekupaj yapacak.

Park Teknik, Çöllolar Kömür Sahası'nda ileri teknolojiyle kömür üretimi yapacak. Sahada kullanılacak döner kepçeli ekskavatör teknolojisinin Türkiye için yeni olduğu vurgulandı. EÜAŞ ile Park Teknik arasında ihale sözleşmesinin imzalandığı belirtilirken, Park Teknik, Çöllolar Kömür Sahası'ndan çıkaracağı kömürü, Afşin-Elbistan B santraline verecek. EÜAŞ'ın işlettiği Afşin- Elbistan B termik santralinin kömür ihtiyacı, halen Afşin-Elbistan A termik santralinin kömür havzasından sağlanıyor.

Olcay Aydilek/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde