Maktum'a bir kıyak daha

Maktum'a bir kıyak daha

EL MAKTUM'UN LEVENT PROJESİNDEN SONRA ZİNCİRLİKUYU PROJESİ DE GENİŞLETİLDİ.

Maktum'a bir kıyak daha
16px
24px
17.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Dubai Şeyhi El Maktum'un şirketi Sama Holding'in Zincirlikuyu'da yapacağı Bosphorus Towers projesinde de arazi alanı genişletildi, ayrıca bodruma doğru 'sınırsız' imar izni verildi. Belediye, aynı şirketin yapacağı Levent'teki burgu kuleler projesindeki alanı da genişleterek şirket ile yaptığı ortak projesinin değerini 2 milyar dolara çıkarmıştı.

İstanbul Levent'teki projenin yeri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ait olduğu için genişletilme kararı İBB Meclisi'nde alındı. Ancak Zincirlikuyu'daki arazi Bayındırlık Bakanlığı'na ait.
Bakanlık, belediyeyi devre dışı bırakarak yaptığı imar çalışmasında, arazinin 87 bin metrekarelik alanı, Milli Emlak'a ait ve tapu tesbit davası devam eden bitişik parseller de dahil edilerek 126 bin 450 metrekareye çıkartıldı. Böylece toplam 39 bin 450 metrekare büyütülmüş oldu.

Bodruma sınır konulmadı
Araziye '3 emsale göre' (inşaat alanının arazi büyüklüğüne oranı) bina inşa edilebilecek. Bu da zemin seviyesinden itibaren 379 bin 350 metrekare inşaat izni verileceği anlamına geliyor. Projede birinci genişleme arazi büyütmesi ile oldu. İkinci büyütmenin de bodruma doğru yapılaşmaya sınır konulmaması ile yolu açıldı.
Levent'te yer altına en fazla 3 emsal verilmesi öngörülmüştü ve bu imar kararında belirtilmişti. Zincirlikuyu projesinin imar plan notlarında ise 'bodrum kat hariç olmak üzere maksimum emsal: 3' ifadesine yer verildi. Bu ifade ile bodruma doğru büyütme konusunda bir kat sınırı getirilmedi. Şirkete, gökdelenlerin altında sınırsız derinlikte kiralanabilir ve satılabilir alan yaratma imkânı getirildi.

Büyütülme sonucu yaklaşık 6 milyar dolar değere ulaşacak

Proje için Bayındırlık Bakanlığı'na ait arazi İBB'ye devredilecek. İBB, yüzde 20 ortaklığını bu araziyi vererek gerçekleştirecek.
Zincirlikuyu gökdelenleri, 126 bin 450 metrekare arazi büyüklüğü ve '3 emsale' göre 379 bin 350 metrekare inşaat alanlı olacaktı. Ancak Levent projesi kadar bile (5.8 emsal) büyütülürse toplam inşaat alanı 733 bin 410 metrekareye çıkacak. Daha fazla büyütme imkânı da var.

Böylece, bölgedeki fiyatlar dikkate alındığında, (metrekare 8 bin dolar) kompleksin değeri 6 milyar dolara ulaşacak. İBB, yüzde 20 karşılığı 1.2 milyar dolarlık, Dubaili şirket ise 2 milyar dolarlık yatırımı karşılığında 4.8 milyar dolarlık varlık sahibi olacak. Yüzde 3 emsalde kalsaydı, projenin değeri 3 milyar dolar olacaktı.

İlk gökdelen
Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nün bulunduğu araziye yapılacak projede 650 metre yüksekliğindeki 3 gökdelen yapılacak. Arazi üzerinde bulunan 14 katlı bina, ikinci dereceden tarihi eser durumunda. 1975 projelendirilen bina Odakule ve Tekel Genel Müdürlüğü ile birlikte İstanbul'da cam geçirme tekniği ile yapılan üç binadan biri ve İstanbul'un ilk gökdeleni.

Tebernüş Kireçci/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde