Lüks ürün pazarında neler oluyor?

Lüks ürün pazarında neler oluyor?

Krizlere karşı doğal kalkan olduğu söylenen lüks ürün sektöründe neler yaşanıyor?

Lüks ürün pazarında neler oluyor?
16px
24px
02.11.2008 10:15
ABONE OLgoogle

Küresel finansal kriz etkisi tarımdan enerjiye, perakendeden ulaşıma kadar her alanda kendisini hissettiriyor. Satışlar düşüyor, fiyatlar geriliyor ve istihdam azalıyor. Peki bugüne kadar “Krizlere karşı doğal bir koruma kalkanı olduğu” söylenen lüks ürün sektöründe neler yaşanıyor?

Son finansal kriz 270 milyar dolarlık lüks ekonomisinin de resesyona girmesine yol açacak mı? “Creme de la creme” finansçılara servet yaratarak lüks tüketim çılgınlığını körükleyen hedge fonlar, olası 3 trilyon dolarlık batık sonrası bu trendi sürdürebilecek mi? Yoksa lüks ürün sektörü son 5 yıldır görüldüğü gibi, yıllık yüzde 6.5'lik ortalamanın üzerinde büyümeye devam mı edecek?

Gucci, LVMH, Burberry, Tiffany, Cartier ve YSL gibi devlerin mücadele ettiği lüks arenasında aslında durum o kadar da iç açıcı görünmüyor. Danışmanlık şirketi Bain&Co'nun analizleri geçen yıl yüzde 6.5'in üzerinde büyüme gösteren sektördeki genişlemenin 2008 sonu itibarıyla sadece yüzde 2 ile sınırlı kalacağına işaret ediyor. Şimdilik herhangi bir daralma beklenmiyor. Ancak 2009'da büyümenin yüzde 2'nin üzerinde olacağını düşünenler ise azınlıkta kalıyor.

Farklı coğrafyalar fırsattır

ASLINDA vitrinler, yaşanan atmosferi oldukça iyi anlatıyor. Günümüzde lüks markalar, daha önce çok nadiren görülen indirim kampanyaları düzenliyor. Manhattan Upper East Side'da yer alan Yves Saint Laurent'in vitrinde kocaman bir “SALE” (indirim) yazısı göze çarpıyor. Gucci New York'ta raflarda yer alan ürünlerdeki indirim yüzde 50'lere kadar varıyor. Saks Fifth Avenue ise rekabet için çareyi indirim sezonunu 3 hafta erkene çekmekte buldu. Burberry CEO'su Angela Ahrendts, “Uzun zamandır bu işin içindeyim... Hiç bu kadar oynak bir dönem yaşamamıştık” derken, LVMH

CEO'su Bernard Arnault “Bu sıkıntılı dönemi atlatacağımıza güvenim tam” ifadesini kullanıyor. Peki nasıl?

Lüks sektöründe fiyatları kırmak intihar ile eşanlamlıdır. Kısa sürede prestij tutkunu tüketiciler, sizi kadraj dışı bırakabilir. Bu noktada firmaların farklı gelecek stratejileri geliştirdikleri ortaya çıkıyor. Örneğin, Cartier farklı coğrafyalarda yeni pazarlara girmeyi tercih ediyor. ABD, Avrupa ve Japonya'nın dışında Çin, Ukrayna, Katar ve Azerbaycan'da mağazalar açıyor. Cartier CEO'su Bernard Fornas, “22 olan mağaza sayısını yıl sonuna kadar 28'e çıkarma hedefinden vazgeçmediklerini” ifade ediyor. Bir diğer strateji ise sosyal sorumluluk projeleri ve sanat etkinliklerine yönelik sponsorluk bütçelerini artırarak tüketicinin markaya yönelik algısını güçlendirmek...

5.Cadde'nin m2'si 16.500 dolar

5th Avenue/New York

Wall Street'te çöküş yaşanmasına rağmen birkaç kilometre kuzeyde yer alan Fifth Avenue'de mağaza kiralarında herhangi bir gerileme gözlenmiyor... En gözde noktası 57'nci cadde ile kesiştiği bölge... Mağazaların yıllık kiraları metrekare başına 16.500 ABD Doları'na kadar çıkıyor... Satış hacminde yükseliş sürüyor. Tiffany'nin mağazasının metrakare başına yıllık cirosu 81 bin doları aşıyor. Ama yine de moraller bozuk olduğu için eski havası yok.

Bond&Sloane Street/ Londra

18'inci yüzyıldan bu yana varlıklı Londralılar'ın alışveriş mekânı olan Bond Caddesi'nde kiralar metrekare başına 9.200 ABD Doları'nı buluyor. Son dönemde caddenin güney bölümü oldukça popüler. Asprey, Zegna, D&G ve Chanel gibi tüm bilinen markalar Bond Caddesi'nin bu bölümünde yoğunlaşıyor. Bir diğer ünlü lüks tüketim merkezi ise Sloane Caddesi... Kira fiyatları 8.000 dolar civarında seyrediyor.

Avenue Montaigne/Paris

Paris'e giden alışveriş tutkunu turistler mutlaka Chamsp Elysees'si ziyaret ediyor. Ancak Paris'te lüks tüketim asıl merkezi Avenue Montaigne'dir... Christian Dior'un ilk mağazasını 1946'da açtığı Montaigne Bulvarı'nda kiralar metrekare başına 7.000 ABD Doları'na kadar çıkıyor. Bölgede kiralanabilecek 200 metrekarenin üzerinde boş mağaza bulunmuyor. Bu nedenle birçok marka Saint-Honore Caddesi'ne kaymayı tercih ediyor.

Tverskaya Caddesi/Moskova

Dünyanın en çok dolar milyarderi nüfusuna sahip olan kenti Moskova'da lüks mağazacılığın adresi Tverskaya Caddesi... Tverskaya'da metrekare başına mağaza kira fiyatları 5.350 ABD Doları civarında seyrediyor.

Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde