Limanlar Kralı'nın yeni hedefleri

Limanlar Kralı'nın yeni hedefleri

Mersin limanının işletmesini alan TAV Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, limancılık konusunda ...

Limanlar Kralı'nın yeni hedefleri
16px
24px
01.10.2008 10:19
ABONE OLgoogle

Mersin limanının işletmesini alan TAV Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, limancılık konusunda iç pazarın yanı sıra Rusya ile de büyümeyi planladıklarını belirtti. Akın, Mersin Limanı'na şu ana kadar toplam 100 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirtti.

TAV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, özelleştirme süreciyle limancılıkta önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, uluslararası standartların yakalandığı Mersin Limanı'nın alanında Türkiye'nin en büyüğü haline geldiğini, yeni iç pazarlara ve Rusya'ya yönelerek gelişmenin planlandığını söyledi. Akın, Türkiye'de coğrafi konumu dikkate alındığında liman işletmeciliği kalitesinin Avrupa'dan da ileride olmasının gerektiğini ifade ederek, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde bu alanda önemli adımlar atıldığını kaydetti.

Yenilikler yaşatacağız

Özelleştirme kapsamında yapılan anlaşmalar gereğince ilk 3 yıl gelirin önemli bir kısmının yatırımlara ayrılması zorunluluğu bulunduğunu hatırlatan Akın, "Sonrasındaki süreçte ise yenilikler yaşatacağız" dedi. Özelleştirmenin getirdiği en büyük yararın limanların hem teknik kapasitesi hem de bulundukları şehirlere katkısıyla ortaya çıktığını ifade eden Akın, limanı yaklaşık 1,5 yıl önce devraldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

100 milyon dolar

"Yatırımlarımız artarak devam ettireceğiz. Şimdiye kadar Mersin limanı'na 100 milyon dolarlık yatırım yaptık. Önümüzdeki 18 aylık süreci aştığımızda Mersin'de hiç görülmemiş, çok önemli atılımlar sağlayacağız. Mersin Limanı şu an Türkiye'nin birinci büyük limanı haline geldi. Yaklaşık iki bin kişi çalışıyordu burada. Liman, şu günlerde en yoğun günlerini yaşıyor. Sürekli yükler geliyor. Acenteleri konteynerleri bekletmeden liman dışına çıkarmaya yönlendiriyoruz ki yeni gelen konteynerlere yer açılsın."

Aktarma limanı

Hamdi Akın, Mersin Limanı ortaklarından Singapurlu yatırımcı PSE'nin desteklemesi halinde Akdeniz havzasının çanağında yeni limanlar işletmek istediklerini bildirdi. Mersin'i aktarma transit limanı haline getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Akın, şunları kaydetti: "Tarihinde ilk kez, aktarma gemilerine limanda işlem yapıldı. Artık buradan giden gemilerle ithalatçı, ihracatçıya daha az ücret ödetmeye çalışıyoruz. Bunda başarıyı yakalarsak işlem hacmi daha da artacak. Bundan sonraki süreçte limancılık sektöründe Marmara ve Rusya'ya yönelerek gelişmek istiyoruz."

Hamdi Akın, hava yolu sektöründe de faaliyetlerinin yoğunlaşarak sürdüğünü, Türkiye'dekilerin yanı sıra Gürcistan, Tunus ve Makedonya'da da havaalanı işletmeciliğini üstlendiklerini, hedeflerini "daha ileriye gitmek" olarak belirlediklerini sözlerine ekledi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde