Lara Kent Parkı yarın sahibinibuluyor

Lara Kent Parkı yarın sahibinibuluyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tahsise açtığı Lara Kent Park'ı yarın sahibini buluyor. Parkın tahsisi için 4 firma başvuruda bulunurken, daha önce yapılan müzakerede alan için yarışan 2 firma katılmıyor.

Lara Kent Parkı yarın sahibinibuluyor
16px
24px
16.08.2006 15:58
ABONE OLgoogle

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, parkın tahsisi için 4 firma başvuruda bulunurken, daha önce yapılan müzakerede alan için yarışan IC Antbel ve Limak, bu kez müzakereye katılmayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, değerini bulmadığı gerekçesi ve alanın büyüklüğü dikkate alınarak daha fazla yatırımcının ilgisinin sağlanması amacıyla yeniden tahsise çıkardığı Lara Kent Parkı'nı, müzakerede teknik ve sosyal altyapıya en çok katkıda bulunan firmaya verecek. Müzakerenin, toplam yatırım maliyetinin binde 15'inden başlatılacağını ifade eden yetkililer, Lara Kent Parkı'nın parça parça tahsisinin parkın bütünlüğünü bozabileceği gerekçesiyle, yine tek parça olarak tahsis edilmesi kararı alındığını belirttiler. Lara Kent Parkı adı verilen park projesinde 306.2 milyon YTL tutarında yatırım şart koşuluyor. Temalı park kurma şartı bulunan arazide gerçekleştirilecek projeye, tahsisi kazanan yatırımcı firma yüzde 51 hissesini koruduğu sürece ortak alabilecek.

Alanda gerçekleştirilecek projenin kesin tahsisin ardından 2.5 yılda tamamlanması ve firmanın yeni bir şirket kuracaksa yatırım bedelinin yarısı kadar sermayesi olması şartı aranıyor. Temalı parkta, projeleri ve planları yatırımcı firmanın hazırlayarak bunları Antalya Koruma Kurulu, Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığının içinde bulunduğu komisyona sunması ve onayını alması gerekiyor. Lara Kent Parkı'nda eğlenme, dinlenme ve bilgilenmeye yönelik Disneyland benzeri temalı parklar, restoran ve kafelerin yer aldığı günübirlik üniteler bulunması planlanıyor. Antalya Kemerağzı Muratpaşa Beldesi'nde Lara Plajı mevkiinde yer alan 3 bin 500 dönümlük parseli, Nisan ayı sonunda yapılan ilk müzakerede 10 milyon 550 bin YTL'lik teklif ile Limak İnşaat almıştı. Ancak, 10 milyon 550 bin YTL'lik katkının söz konusu alan için çok düşük olduğu eleştirileri yapılan tahsis iptal edilmişti.

ANTALYA'LI SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI KARŞI ÇIKIYOR

 Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda sonuçlandırılacak tahsise, Antalya'da bulunan 30'un üzerindeki sivil toplum örgütü karşı çıkarak alanın Antalyalılara kazandırılmasını istiyor. Söz konusu örgüt üyeleri, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'a faks göndererek, Lara Kent Parkı'nın tahsisinin iptalini istedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde