Kurallar yeniden yazılıyor: Havalimanlarına Chicago kriterleri

Kurallar yeniden yazılıyor: Havalimanlarına Chicago kriterleri

Sivil havacılık alanında önemli düzenlemeler getiren yasa teklifi Meclis Bayındırlık ve Ulaştırma Komisyonu’ndan geçti.

Kurallar yeniden yazılıyor: Havalimanlarına Chicago kriterleri
16px
24px
17.06.2024 08:18Güncelleme: 17.06.2024 11:31
ABONE OLgoogle

Havalimanlarındaki güvenlik uygulamaları ve denetimleri Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması olan Chicago Sözleşmesi’ndeki şartlara göre yeniden düzenleyen yasa teklifi, Hürriyet’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre, Kurban Bayramı’nın ardından Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.

ARANMAYI REDDEDEN UÇAĞA BİNEMEYECEK

Teklif kabul edilirse şu değişiklikler gelecek:

-  Havaalanlarına ve hava araçlarına geçen tüm yolcular ve yanlarındaki eşyaları ile teknik cihazları gerektiğinde el ile kontrol edilip aranacak.

-  Yolcu, kendisinin ve eşyasının elle aranmasını kabul etmediği takdirde havaalanı ve hava aracına kabul edilmeyecek.

-  Havacılık güvenlik önlemleri, polisin gözetiminde özel güvenlik görevlilerince de yerine getirilecek.

-  Özel güvenlik görevlileri polis gözetiminde, kişilerin üstünü, eşya, bagaj, kargo ve mallarını teknik cihazlarla ve gerektiğinde elle arayabilecek.

-  Kontrol sırasında bagaj, kargo ve diğer mallar, güvenlik şüphesiyle, yolcusu veya sahibi olmaksızın açılıp aranabilecek ve taşınması yasaklı nesneler emanete alınabilecek.

-  Uçakta işlenen suçlarda pilotun yetkili makamlara bilgi vermemesi durumlarında 20 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası uygulanacak.

-  Uçuş izni almadan veya Sivil Havacılık ya da mülki idare amirlerince belirlenen alanlar dışında İHA-dron uçuran ve güvenlik güçlerince tespit edilen kişiler, 60 bin lira ceza ödeyecek.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde