"Kriz ortamında IMF'ye boyun eğmeyiz"

"Kriz ortamında IMF'ye boyun eğmeyiz"

Erdoğan başta iş dünyasından gelen, "IMF'yle anlaşma imzalanması"na yönelik isteklere tepki gösterdi.

"Kriz ortamında IMF'ye boyun eğmeyiz"
16px
24px
26.10.2008 22:25
ABONE OLgoogle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta iş dünyasından gelen, "IMF'yle anlaşma imzalanması"na yönelik isteklere tepki gösterdi. Erdoğan, "Kriz ortamında IMF'nin isteklerine boyun eğerek yarınlarımızı karanlığa sokamayız" dedi.

Erdoğan'ın sert eleştirileri başta iş dünyası olmak üzere, "Hükümet bir an önce IMF ile anlaşma imzalamalı" diyenlere geldi.

IMF heyetinin Ankara'daki temasları sürerken konuşan Erdoğan, IMF'ye karşı olmadıklarını, görüşmelerin de sürdüğünü söyledi. Ama Başbakan "Görüşmeler menfaat esasına dayalı" dedi.

Başbakan, kriz ortamında IMF'yle yapılan görüşmelerde bütçe düzenlemeleri ve büyüme hızı konusunda esneklik talep edileceği mesajını verdi.

Erdoğan, "Bu esneklik sağlanırsa anlaşma imzalanır" dedi, fırsatçılığa izin vermeyleceklerini belirtti:

"Eğer esneklik içinde anlaşmaya varsanız imzalarız. Ama yok, 'böyle bir fırsat bulduk ümüğünü sıkalım' derseniz olmaz. Kusura bakmayın bedeli ne olursa olsun buna da müsade etmeyiz."

Başbakan Erdoğan, küresel mali krizin Türkiye'ye etkilerini de değerlendirdi. 90'lı yıllarla 2001'deki krizden gereken derslerin alındığını belirten Erdoğan, küresel ekonomik krizden en az zararla çıkılacağını söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde