Kozmik dans başladı

Kozmik dans başladı

Dünya bu görsel şöleni izliyor. Parçalı tutulma Antalya'da başladı.

Kozmik dans başladı
16px
24px
29.03.2006 13:46
ABONE OLgoogle
Tutulmayı canlı izleyin

Tutulmayı canlı izleyin
Nasa
North Dakota Üniversitesi

Yüzyılın ilk tam Güneş tutulması başladı. İlk görüntüler Side'den.
            

Yukarıdaki görüntüler Antalya'dan

Brezilya'dan yola çıkan tutulma koridoru Atlas okyanusunu aştı. AfriKa kıtasını çapraz bir şekilde geçen 160 km'lik koridor Türkiye'nin güney kıyılarına ulaştı. En iyi tutulmanın görüleceği Türkiye'de hava pırıl pırıl. Side'de parçalı tutulma başladı. Yaklaşık bir saat sonra tam tutulma gerçekleşecek. Tam tutulma ortalama 4 dakika sürecek. İnsanlar sabırsızlıkla bekliyor. Yurtdışından gelen binlerce insan yurdun değişik noktalarında bu muhteşem doğa olayını izliyor.

İnsanlar belki de hayatta bir kez görülebilecek bu doğa olayını kaçırmamak için Mevlana diyarına akın ettiler. Konyalılar güneş tutulmasını mevlevilerin ayininden yola çıkarak güneşle ayın bu hareketini kozmik dans olarak niteliyorlar. Mevlana müzesinin bahçesine doluşan yerli ve yabancılar bu harika olayı izliyorlar.

Güneyden kuzeye

Tutulma saat 13.54'ten sonra Türkiye'den de izlenebilecek. Önce Akdeniz kıyısındaki Kaş, Antalya ve çevresinde görülecek olan tutulma Karaman, Konya, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Sivas, Tokat, Amasya ve son olarak Ordu ve Giresun'da görülecek. Saat 14.10'da Karadeniz'e düşecek olan gölge, yolculuğunu saat 14.46'da bitirecek. Tam tutulma en son Moğolistan sınırında güneş batarken izlenecek.

Tutulma saartleri
 
Türkiye'de tam Güneş tutulmasını izleyebilecek yerler ve tutulma başlangıç zamanları ise şöyle:

Antalya: 13.54.24 Konya: 13.57.58 Karaman: 13.59.23 Aksaray: 14.00.44 Kırşehir: 14.01.47 Nevşehir:
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde