Konut fiyatlarında mecburi indirim

Konut fiyatlarında mecburi indirim

Son aylarda konut kredisi faizlerinin yüzde 2.5 seviyesine çıkması kredili alıcının alım gücünü azalttı. Bu durum satıcıları ise fiyat indirmeye zorluyor. İkinci el piyasada 5 ay önce emlakçıları uygun fiyatlı ev isteyenler ararken şimdi satıcılar..

Konut fiyatlarında mecburi indirim
16px
24px
02.08.2006 12:13
ABONE OLgoogle

Konut kredi faizlerinin yüzde 1'ler seviyesine düşmesiyle canlanan konut talebi, yine faizlerin yüzde 2.5 seviyesine çıkmasıyla frene bastı. Özellikle kredi ile konut almayı düşünenlerin beklemeye geçmesi, finansman sorunu olmayanların da önceden konut alması piyasaları durgunlaştırdı. Bu durum elindeki gayrimenkulu satışa çıkaranları fiyat indirmeye zorluyor. Birkaç ay önce İstanbul Ataşehir'de 280 bin YTL'den satışa çıkan daireyi 260 bin YTL'ye satmaya yanaşmayan satıcı, artık 220 bin YTL'lik fiyatı kabul etmeye hazır. İki ay önce Halkalı'da 91 bin YTL'ye satışa çıkan giriş katındaki bir dairenin şu andaki satış fiyatı 85 bin YTL. Emlakçılar, ikinci el piyasada 5 ay önce kendilerini ağırlıklı olarak uygun fiyatlı ev isteyenler ararken, şimdi satıcıların "Ev satılıyor mu, satılmıyorsa fiyat indirelim" diyerek aradığını söylüyor. Birinci el piyasada ise inşaat şirketleri kendi imkanlarını kullanarak projeye özel kredi faizlerini düşürdü ama fiyatlarını düşürmedi. Bu durumda aynı projedeki daireler iki farklı fiyattan satılmaya başlandı. Örneğin, Kent Plus'ta 18 ay sonra teslim edilecek 2'inci etaptaki sıfır dairelerin fiyatı 270 bin YTL iken, aynı projenin ikinci eldeki sıfır daire fiyatı 225 bin YTL seviyesinde.

Satıcılar panikledi

Barnas Gayrimenkul'den Bülent Aydoğdu, piyasalardaki sıkışıklıktan dolayı panikleyen satıcıların fiyatları indirmeye başladığını doğruladı ama buna rağmen satıcıların zarar etmediğini söyledi. Aydoğdu, "Kent Plus'ta birinci etap fiyatı 220 bin YTL idi. Bu nedenle ikinci el piyasadaki 225 bin YTL'lik fiyat satıcıya zarar ettirmiyor" dedi. Emlak piyasasındaki oyuncuların ayaklarının yere basmaya başladığını anlatan Aydoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mart-mayıs döneminde fiyatlar çok yüksek olduğu için alıcı gelmiyordu. Ama 280 bin YTL'lik dairenin fiyatını şimdi 220 bin YTL'ye çekince satabiliyorsunuz. Yatırım amaçlı daire alanlar panikledi. Eskiden bizi alıcılar arardı, uygun fiyatlı ev bulunca bize haber verin derlerdi. Şimdi sürekli satıcılar arayıp, fiyatı düşürelim mi diye soruyorlar. Yani fiyatlar artık pazarlığa açık. Bu nedenle piyasa alım için mart-mayıs döneminden daha iyi."

UZMANLAR NE DİYOR?

Nakit parası olan için konut almanın tam zamanı / Kuzeybatı Gayrimenkul Genel Müdürü Murat Ergin

Böyle durumlarda yatırım amacı ile konut satın alanlar piyasanın kötüye gittiğini düşünüp, "ödeme sıkıntısı çekebilirim" diyerek elindekini satmak için harekete geçer. Bu durumda aldığı fiyatın altına satmaya kalkışıyor. Aynı sıfır daire için birinci el ve ikinci elde ikili fiyat tablosu ile karşılaşıyoruz. Bir grup eski fiyattan borcunu ödemeye çalışırken, bir grup da satışa geçecek. Daireyi kredili bile almış olsa elinde kat irtifak tapusu varsa satışında yasal engel yok. Çünkü bankaya gidip bunun ipoteğini çözdürebilir.
Aslında bu dönem, elinde nakdi olanlar için konut satın alma konusunda son 2.5 yılın en iyi dönemi. Yaşanılanlardan herkesin farklı bir ders alması gerekiyor. Örneğin; inşaatçılar bu ülkede yılda kaç konut satılır şeklinde basit bir talep analizi yaptırmadan, tedarikçilerle uzun vadeli sözleşme yapmadan işe başladılar. Bankacılar güneşli günde şemsiye verip yağmurlu günde geri aldılar ve konut kredileri konusunda çok da kararlı olmadıklarını gösterdiler. Tüketici ise önümüzdeki aylarda halen taksitlerini ödedikleri evlerin piyasada yüzde 20-30 iskonto ile ikinci elde satıldığını görünce zaten yeterince acı duyacak.

Fiyat yüzde 12 indi hala konut satılmadı / Nazar Emlak yetkilisi Halil Özyanıklar

Halkalı ve çevresinde piyasa hala durgun, fiyatlar düşmezse açılacak gibi de görünmüyor. Çünkü iki

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde