Koltuğuna korkarak oturdu

Koltuğuna korkarak oturdu

Görev yeri olan Diyarbakır'ın Hazro ilçesine kan davası sebebiyle yedi aydır giremeyen Başkan Hamit Ergin, yoğun güvenlik önlemleri altında görevine başladı. Ergin,"Devletimizin gücünü göstermek için geldim" dedi

Koltuğuna korkarak oturdu
16px
24px
11.10.2005 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:50
ABONE OLgoogle

Kan davası nedeniyle 7 aydır görevini ilçe dışında yürüten Hazro Belediye Başkanı, yoğun güvenlik önlemleri altında ilçeye gelerek belediyedeki görevine başladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun olan ve İstanbul'da yaşayan Hamit Ergin, 2004 yılında yapılan yerel seçimde aday olduğu doğum yeri Hazro'dan belediye başkanı seçilmesinin ardından ilçede göreve başlamıştı. Ergin, göreve başladıktan sonra çeşitli sorunlar yaşadıkları "Dolan" ailesi mensuplarıyla, 7 ay önce ilçe merkezinde çıkan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı kavgada yaralanmıştı. Olaydan sonra tarafların barışmamasıyla oluşan kan davası nedeniyle 7 aydır ilçeye giremeyen Ergin, dün 15 araçlık güvenlik konvoyuyla ilçeye giriş yaptı.

Saygıdan dolayı girememiş

Başkan Ergin, makamında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 21 Mart'ta çıkan olaylardan sonra bölgedeki örf ve adetler ile karşı tarafa duydukları saygıdan dolayı ilçeye gelmediğini söyledi. İlçede çıkan nahoş olaylar ve bunun sonucunda 2 aile arasında meydana gelen kan davasına çözüm bulmak amacıyla Vali Efkan Ala, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve bölge milletvekillerini devreye soktuğunu, ancak bir sonuç alamadığını aktaran Ergin, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'a ziyareti sırasında da kan davasının barış ve huzurla sonuçlandırılacağına dair söz alınmasına rağmen olayın barışla sona ermediğini belirtti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde