Koç'un meslek lisesi atağı

Koç'un meslek lisesi atağı

MUSTAFA KOÇ, "MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ' PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI.

Koç'un meslek lisesi atağı
16px
24px
09.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Koç Topluluğu eğitim projelerine bir yenisini ekleyerek, mesleki-teknik eğitimde burs, staj ve istihdam önceliği içeren ve ülke çapında meslek liselerinin önemine ilişkin bir farkındalık yaratmaya çalışacak yeni bir program başlattı. Proje üzerine görüştüğümüz Koç Grubu Başkanı Mustafa Koç, "Türk sanayi, AB ile uyumu çerç evesinde, verimlilik ve katma değeri yüksek ürünler üretmek zorunda. Bunun da en önemli koşulu vasıflı işgücüne s ahip olmak. Mesleki ve teknik eğitim bize ihtiyacımız olan bu vasıflı iş gücünü oluşturmak yönünde fırsat sunuyor" dedi . Koç, "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" a dıyla başlattıkları eğitim projesine yönelik sorulamızı yanıtladı.

UZUN VADELİ BAKILMALI

* Koç Holding'i mesl eki eğitim konusunda bu projeye yönelten nedenler nedir?

AB ile bütünleşme sürecinde, genç nüfusumuzun mesleki ve teknik donanımlara sahip olması, ekonomimizi n gerçekleştirmesi gereken altyapısal dönüşüm açısından çok önemli. Oysa şu anda, mevcut sanayimizin ihtiyaçlarını karşıl ayacak düzeyde bile vasıflı işgücüne sahip değiliz. Hem meslek liselerinde eğitim kalitesi yetersiz hem d e gençler bu okulları yeterince prestijli görmüyor. Bu yüzden Koç Holding olarak, "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" diyerek mesleki- teknik eğitimin öneminin toplumun her kesimi tarafından fark edilmesi ve bu alanda ger eken iyileştirmelere önayak olmak için bu programı başlattık.

* Türkiye'de mesleki eğitime bugüne dek yeterince önem verilmediğini biliyoruz. Koç Holding o larak böyle bir ortam da nasıl bir farkındalık yaratmayı amaçlıyorsunuz?

 Türk sanayi, AB ile uyumu çerçevesinde, verimlilik ve katma değeri yüksek ürünler üretmek zorunda. Bunun da en önemli koşulu vasıflı işgücüne sahip olmak. Mesleki ve teknik eğitim bize ihtiyacımız olan bu vasıflı iş gücün ü oluşturmak yönünde fırsat sunuyor . Bu yüzden Koç Topluluğu olarak bu alana sahip çıkıyor.

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde