Koç: Şiddet içeren dizilerde olmayacağız

Koç: Şiddet içeren dizilerde olmayacağız

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç; Gençlerimizi lümpenleştiren, lümpenleştirmeye özendiren şiddet içerikli dizilerde topluluğumuza bağlı kuruluşların reklam vermeme yaklaşımını bir kez daha sözlü olarak size teyit etmek isterim

Koç: Şiddet içeren dizilerde olmayacağız
16px
24px
04.06.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Yavuz Semerci^nin yazısı

Ölümü, öldürmeyi, bıçaklamayı, boğmayı, sıradan bir olay gibi gösteren dizileri yeni yayın döneminde görecek miyiz?

Eğer reklam verenler "Artık yeter" derse, bu tip dizelere reklam ambargosu koyarsa sorunu kökünden çözebiliriz. Bir kaç gündür konuyu dile getiriyorum. Reklam verenlerden aldığım tepki umut verici.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç aradı.

Sözü ona bırakıyorum:

"Biz topluluk olarak konuya sosyal sorumluluk perspektifinden bakıyoruz. Gençlerimizi lümpenleştiren, lümpenleştirmeye özendiren şiddet içerikli dizilerde topluluğumuza bağlı kuruluşların reklam vermeme yaklaşımını bir kez daha sözlü olarak size teyit etmek isterim. Önerinin arkasındayız."

Türkiye'nin en büyük reklam vereni olarak (Sadece geçen yıl 100 milyon doların üzerinde reklam harcaması yapan bir grup) bu cesareti gösterdiğiniz için teşekkürler Mustafa Koç...

İsterseniz somut adım atacağını açıklayanların listesini yapayım:

Eczacıbaşı Holding Başkanı Bülent Eczacıbaşı: (Önce konuyu ceza hukuku ve rekabet hukuku acısından inceledi. Ardından dün arayarak kararını bildirdi) Önerini destekliyorum. Grup olarak bu konuya dikkat ediyorduk. Ancak bugünden itibaren daha kararlı bir tutum takınacağız.

Alo, Ariel, Ace, Pantene, Rejoice, Orkid gibi ürünlerin sahibi P&G'nin Türkiye Başkanı Saffef Karpat: Elbette ilgili kurumlarımızda bu konuyu tartışacağız. Ancak toplumsal bir sorun haline gelen ve şiddeti özendiren dizileri reklam verilmemesini destekliyoruz. Ayrıca konunun büyük reklam verenler olarak masaya yatırılmasından yanayız.

Anadolu Endüstri Holding Başkanı Tuncay Özilhan: Şiddet içeren dizilere reklam vermeme çağrınızı destekliyorum. Grup olarak gereğini yapacağız...

Zorlu Holding Başkanı Ahmet Nazif Zorlu: Ben kişi olarak televizyon yayınlarının kültürümüzü artıran, eğlendiren insani duyguları aktaran bir yayıncılık olması gerektiğini düşünüyorum. Önerinizi destekliyor ve sizi tebrik ediyorum. Şiddet içeren dizilere reklam vermeyeceğimizi taahhüt ediyorum.

Fortis Bank Türkiye Başkanı Tayfun Bayazıt: Şunu çok net olarak ifade ediyorum: Şiddet tanımı doğru yapılmış, tariflendirilmiş sınıflandırılmış dizilere Fortis Bankası olarak reklam vermeyeceğiz...

Bu konuya devam edeceğim. Aktaramadığım görüşler var. Buradan tüm televizyon şirketlerinin yöneticilerine ve büyük yapım şirketlerine sesleniyorum. Lütfen paranızı ve enerjinizi odağına şiddeti, yasadışılığı koyan diziler için harcamayın. Çünkü büyük reklam verenlerin bu tip dizilere ambargo uygulamasına yol açacak netlikte toplumsal bir baskı oluşmaya başladı.

Küçük bir not daha. Önceki gün TÜSİAD toplantısının kapalı bölümünde bir konuşma yapan Sedat Aloğlu, önerimi dile getirerek şöyle konuştu:

"Yabancılar Türkiye'de televizyonu açtığında gündüz bir takım insanlar göbek atıyor, gece kan gövdeyi götürüyor. Toplumu lümpenliğe itiyoruz. Bu tip yayınların etkisi büyük. Toplumu cinayete, hırsızlığa, mafyaya özendirmeyelim, yazıktır. Bir medya kuruluşumuz önemli bir adım atfa. Koç da destek verdi. TÜSİAD da kanarya sevenler derneği olmadığına göre gelin biz de bu konuda ortak hareket edelim."

Beni en çok heyecanlandıran Alo

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde