Koç Grubu'nun tek üzüntüsü

Koç Grubu'nun tek üzüntüsü

Koç Holding Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, "Biz 90'lı yıllarda 6-7 ülkeye girdik. 7 yıl içerisinde en çok yatırım yapan şirket ünvanını aldık. Ancak, tek üzüntümüz...."

Koç Grubu'nun tek üzüntüsü
16px
24px
24.05.2006 18:17
ABONE OLgoogle

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Kültür Sitesi'nde söyleşide bulunan Ali Koç, Türkiye son üç yılda politik ve ekonomik açıdan ciddi bir istikrar yakaladığını, bunun devam edeceğine gönülden inandığını ifade etti. Koç, Türkiye'de istikrarın sağlanması için herkese görev büyük düştüğüne dikkat çekti.

Türkiye'de geçen yıl üç önemli olaya imza attıklarına dikkat çeken Koç, "Bunlardan ilki Yapı Kredi Bankası, sonra Tansaş ve Migros'un birleştirilmesi ve Tüpraş'ın özelleştirilmesi. Hiç kültürümüzde olmayan borçlanma yapısıyla bunları gerçekleştirdik. Geçmişte hep (çok az borç kullanıyorlar) diye eleştirilirdik. Bu yatırımlardan sonra (çok borç kullanıyorlar) diye tenkit edilmeye başlandık. Türkiye'nin geleceğine olan inancımız, bu riskleri bize 'olmazsa olmaz' olarak işaretledi. Topluluk olarak Arçelik ve Migros gibi çok önemli hisseleri ipotek etmeyi göz önüne alarak bu maceraya çıktık. Muvaffak olacağımıza inanıyorum. Allah'tan da bunu diliyorum" şeklinde konuştu.

Koç Grubu olarak tek üzüntülerinin Orta Asya ve Avrasya'da 'başarıyı yakalayamamak' olduğuna işaret eden Ali Koç, "Üzüntümüzün nedeni kökenlerimiz oraya bağlı. Çok ortak yanımız var. Onların doğal pazarları ve büyüme yerleri Türkiye. Biz 90'lı yıllarda 6-7 ülkeye girdik. 7 yıl içerisinde en çok yatırım yapan şirket ünvanını aldık. Ancak şartlar nedeniyle arzu ettiğimiz uyumu gösteremedik. Yılmış değiliz. Daha temkinli gidiyoruz" ifadelerini kullandı.

Erzurum/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde