'Kimse Cem Uzan olmaya özenmesin'

'Kimse Cem Uzan olmaya özenmesin'

Genç Parti lideri Cem Uzan'ın 'Mazot 1 TL olacak' vaadine atıfta bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Şimdi Kılıçdaroğlu 'Mazot 1,5 TL olacak.' diyor" dedi

'Kimse Cem Uzan olmaya özenmesin'
16px
24px
29.04.2011 07:41
ABONE OLgoogle

Genç Parti lideri Cem Uzan'ın 'Mazot 1 TL olacak' vaadine atıfta bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Şimdi Kılıçdaroğlu 'Mazot 1,5 TL olacak.' diyor. Halkı kandırmaya çalışıyorlar. Ama sağduyusu güçlü olan halkımız boş vaatlere kanmaz." dedi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, seçim öncesi gündeme getirilen bazı vaatlere tepki gösterdi. Bazı partilerin reklamla, aldatmayla, 'halka biz ne söylersek kandırabiliriz, inandırabiliriz' şeklinde kurgu yaptığını söyleyen Babacan, "Kimse Cem Uzan olmaya özenmesin, halk uyandı." dedi.

TGRT Haber'de konuşan Babacan, daha önce hiçbir hedefi tutturamamış, kendi dönemlerinde yaptıkları belli olan siyasi partilerin bugün kendilerine benzer şeyler yapmak istediğini belirtti. Bunları, 'beyhude çabalar' şeklinde niteleyen Babacan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bir Cem Uzan vardı. Genç Parti sadece yalanlar üzerine kurulan ve sadece reklam üzerinde yürüyen bir kampanyayla 2002'de yüzde 7 oy çıkardı. O dönem Türkiye'nin farklı dönemiydi. Nasıl bir reklam kampanyası, vaatlerle 'Mazot 1 TL olacak' diyordu Uzan. Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu, 'Mazot 1,5 lira olacak.' diyor. Hayal açısından baktığınızda tamamen aynı. Bazı partiler buna özeniyor, reklamla aldatmayla, halkın hangi kesiminin hoşuna ne gider, biz ne söylersek kandırabiliriz, ne söylersek inandırabiliriz diye kurgu yapıyorlar. Zannediyorlar ki Türkiye o günün Türkiye'si, şimdi halk uyandı, öyle boş vaatlerle, söylemlerle yüzde 7'lik kandırma alanı, aldatma alanı.. Artık Türkiye'de o alan yok. Artık gözü kapalı, gözü kapatılmış bir ülke değiliz biz. Kimse Cem Uzan olmaya özenmesin, bunun elde edilecek bir sonuç olduğunu düşünmüyoruz. Halkımızın bu konuda sağduyusunun güçlü olacağına inanıyoruz."

'Kanal İstanbul Projesi'ne de değinen Babacan, projenin en önemli özelliğinin, İstanbul'un ve Boğaziçi'nin öncelikle emniyetini, güvenliğini sağlayacak olması olduğuna işaret ederek, şunları aktardı:

"Her yıl 10 bin petrol tankeri geçiyor. Bunlardan tek bir tanesinde bir problem olsa, bu İstanbul için ciddi bir felaketle sonuçlanabilir. Proje, mevcut Boğaz'ımızı daha kıymetli hale getirecek. Önemli avantajı Karadeniz ile Akdeniz arasındaki enerji akışı daha hızlı seyredecek. Bekleyen gemilerin beklemelerden kaynaklanan yıllık maliyeti 1,4 milyar dolar."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde