Kıbrıs’ta konut almak daha cazip

Kıbrıs’ta konut almak daha cazip

Kıbrıs"ta konut fiyatları Türkiye"den çok daha ucuz. 45 bin sterline daire, 65 bin sterline villa alınabilir.

Kıbrıs’ta konut almak daha cazip
16px
24px
02.06.2008 08:56
ABONE OLgoogle

Bülent Ekimci/Para

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti), izolasyonlara rağmen hızla bir turizm merkezi olma yolunda ilerliyor. Adanın kuzeyinde hemen her yıl bir ya da birkaç yeni tesis yatırımının devreye girdiğine tanık oluyoruz. Yeni yatırımlarla birlikte bölgedeki otel sayısının 100"ü bulduğu belirtiliyor.

KKTC hükümetinin resmi kayıtlarına göre, geçen yıl ülkeye 465 bin turist gelmiş. Ancak turizmciler bu rakamların gerçeği yansıtmadığı görüşünde. Onlara göre, organize olarak gelen turist sayısı 200 bin civarında...

KKTC"ye gelen turist tipi ikiye ayrılıyor: Güneşten ve denizden faydalanıp tatil yapmak isteyenler, sadece kumar oynayanlar... Tabii Kıbrıs"a gelenlerin tek amacı turizm değil. Çalışmak ve okumak için gelenler de var...

Kuzey Kıbrıs"ta, son yıllarda konut ve villa projelerinde de patlama var. Artık adada sadece otellerde konaklayarak değil konut ya da villa satın alarak veya kiralayarak da tatil yapmak mümkün.

İSTER SATIN AL İSTER KİRALA
Kıbrıs"ta kiralar oldukça yüksek. Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa"da mobilyalı bir dairenin aylık kirası 350 sterlinden başlıyor. Villaların aylık kira bedeliyse 850 sterline kadar çıkıyor. Güzelyurt bölgesinde fiyatlar biraz daha ucuz. Ancak Kıbrıs"ta mobilyalı kiralık 300 sterlinden daha düşük ev bulmak imkansız.
Kıbrıs"ta kiralamaktansa satın almak çok daha ucuz. Lefkoşa ve Girne"de 120 metrekarelik 3 yatak odalı ortalama bir dairenin fiyatı 65 bin sterlin civarında. Girne"de çok talep gördüğü belirtilen 2 yatak odalı daireler 45 bin sterline satılıyor. 140-150 metrekarelik 3 yatak odalı dubleks villaların fiyatlarıysa ortalama 120 bin sterlin.

SATIN ALMAK DAHA AVANTAJLI
Evet, Kıbrıs"ta kiraların yüksek olması, satın almayı daha avantajlı hale getiriyor. Ancak TC (Türkiye Cumhuriyeti) vatandaşları da Kıbrıs"ta yabancı sayıldığı için bankalardan konut kredisi almak neredeyse imkansız. Konut firmaları bu sorunu, TC vatandaşlarına düşük peşinatlı ve uzun vadeli (12 yıla varan) kredi vererek çözmüş. Adada konut firmalarına 5 bin sterlin peşinat vererek ve ayda 350 sterlin taksit ödeyerek ev sahibi olmak mümkün.

Türkiye"de olduğu gibi Kıbrıs"ta da oldukça fazla konut projesi var. Kıbrıs"taki konut projeleri ağırlıklı olarak, Girne"de Karaoğlanoğlu, Çatalköy, Bellapalis, Arapköy ve Lapta; Gazimağusa"da Boğaz ve Karpaz; Lefkoşa"da ise Kermiya ve Gönyeli bölgelerinde inşa ediliyor.
Yeni projelerin büyük bir kısmı villalardan oluşuyor. Tabii apartman tipi projeler de yok değil. Bazı şirketlerinse sadece İngilizlere yönelik proje ürettiği dikkat çekiyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde