Kadın rektör ile Tüzmen kapıştı

Kadın rektör ile Tüzmen kapıştı

Devlet Bakanı Tüzmen ve Marmara Üniversitesi Rektörü Necla Pur arasında, katıldıkları bir programda söz dalaşı yaşandı. Tüzmen rektöre görevini bakın nasıl hatırlattı:

Kadın rektör ile Tüzmen kapıştı
16px
24px
06.03.2008 16:25
ABONE OLgoogle

Konuşmasında, "Öcalan'ın idam edilmediği bir süreçte bile rektör ismiyle idam sözcüğünün bir araya getirilmesini kınıyoruz, açıklamaları yapan genel başkan yardımcısına sözlerini aynen iade ediyoruz" diyen Prof.Dr. Pur'a, Tüzmen, "Boş konuşmalarla bizim işimiz yok, herkes kendi işini iyi yapsın, siyaseti bırakın biz yapalım" sözleriyle yanıt verdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Marmara Üniversitesi (MÜ) arasındaki Teknopark Projesi imza töreninde söz alan MÜ Rektörü Prof. Dr. Necla Pur, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın, başörtüsü yasağını kaldıran Anayasa değişikliğini uygulamayan rektörlerin suç işlediği ve geçmişte anayasayı ihlalden bir başbakanın idam edildiği yönündeki sözlerini kınadığını belirtti.

Toplantıda bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise bu tür tartışmaların yerinin bilim ortamları olmadığını belirterek, "O tartışmalara yeri gelince giriyoruz. Boş konuşmalarla bizim işimiz yok. Biz işimize bakıyoruz. Herkes kendi işini iyi yapsın. Siyaseti bırakın biz yapalım" dedi.

TİM ile Marmara Üniversitesi arasında hayata geçirilecek 'Teknopark' projesi protokol imza töreninde, MÜ Rektörü Prof. Dr. Necla Pur, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın, New York Columbia Üniversitesi'nin düzenlediği bir konfreransta, "Türkiye'de Anayasa'yı ihlal eden 2 bakan ve 1 başbakan (Adnan Menderes) idam edildi. Rektörler Anayasa'yı ihlal suçu işliyorlar, biz idamdan bahsetmiyoruz ama işlenen suç cezasız kalmamalı" şeklindeki sözlerini hatırlatarak, bu konuşmayı kınadığını ifade etti.

Pur, "Bugün bölücü terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın bile idam edilmediği bir toplumda böyle bir hatırlatmanın hatırlatma da olsa yani idam sözcüğü ile rektör sözcüğünün yan yana gelmesini büyük ölçüde kınıyorum. Bu sözler, son derece üzücü ve durmasını istediğimiz olayları tırmandırıcıdır. Türk toplumu olarak bunun bilinmesini istiyorum ki hukuk neredeyse biz oradayız. Sayın Başbakanı arayıp, bilgisi olup olmadığını kendisiyle konuşacaktım, ancak kendisine ulaşamadığım için TC'nin çok sevdiğim bir bakanını burada bulmuşken kendisini haberdar etmek istedim" şeklinde konuştu.

Pur'un ardından söz alan Bakan Tüzmen, konunun çok farklı bir noktaya geldiğini belirterek, şöyle konuştu: "Rektörümüz, hocalarımız bazı konularda platform neresi olursa olsun içindekileri gündeme getirmeye gayret ediyorlar. Tabii bunun yolu burası değil aslında. Açıkçası ben de bazen gerektiği yerde siyaseti gider yerinde yaparım. Yakışanı yaparım. Böylesine güzide bir bilim ortamında, TİM ve Marmara Üniversitesi'nin geleceğin Türkiyesi için yaptığı bu çalışma içerisinde böylesine bizim enerjimizi, vaktimizi ve gerçekten sabrımızı da sıkıntıya sokacak tartışmalarda bulunmayalım."

Kişi başına gelir rakamlarının bu kadar düşük olduğu bir ülkede böylesine tartışmaların doğal olduğuna işaret eden Tüzmen, "Bizim tek amacımız bu tip tartışmaları geride bırakarak, ileride çok gülerek hatırlanacak bir takım şeyleri de geride bırakarak yolumuza devam etmek istiyoruz" dedi. Tüzmen, siyasetçi, akademisyen ve bürokratların oluşturduğu üçlü ayakların birbirleriyle siyasi platformlarda tartışmalar yapabileceğini ancak burada yani bilim ortamında siyasetçi, bilim adamı ve iş dünyasının birikimlerinin bir araya nasıl getirilebileceğine bakılması gerektiğini anlattı.

Tüzmen, toplantı için çok teknik, bilimsel bir konuşma metni hazırladığını ancak, konunun çok farklı bir noktaya geldiğini belirterek, "Ben sizi anlıyorum. Ama ben Türkiye'nin çıkışının, demokrasinin tüm kurum ve kuruluşlara yerleşmesinin tek yolunun ihracatın arttırılmasında olduğunu biliyorum. Dolayısıyla bırakın o tartışmaları. O tartışmalara yeri gelince giriyoruz. Boş konuşmalarla bizim işimiz yok. Biz işimize bakıyoruz. Herkes kendi işini iyi yapsın. Siyaseti bırakın biz yapalım. Siz bilim dünyasına….Daha fazla makale yazın" şeklinde konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde