İTO 15 bin üyesini icraya verdi

İTO 15 bin üyesini icraya verdi

İstanbul Ticaret Odası’nın başı üyeleriyle dertte. İTO, yıllık aidatlarını ödemediği için 15 bin üyesini ikinci uyarıdan sonra icraya verdi. İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, şunları söyledi..

İTO 15 bin üyesini icraya verdi
16px
24px
18.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş,  “İcra işlemi kamu kurumu olmamızdan kaynaklanan bir zorunluluk. Her yıl odamıza borçlarını ödemeyen üyelerimizden tahsilat çalışmasını yasa emri gereği yerine getiriyoruz. Bu yılda 15 bin üyemize icra takibi başlattık.” dedi.

İTO’nun icra takibi başlatılan üyelerinin bir kısmının adres değişikliğine gittiği, bir kısmınınsa faaliyetine son verdiğini ifade eden Yalçıntaş, “Bir kamu kuruluşu olarak alacağımızı takiple mükellefiz” dedi.

İTO’DA TARTIŞMALI AZİL

İTO geçen hafta bir tartışma daha yaşadı. Odanın Bütçe Komisyonu’ndan Ali Fatinoğlu, görevinden uzaklaştırıldı. Fatinoğlu hem İTO hem de İstanbul Sanayi Odası‘nın yönetiminde görev yaptığından İTO Bütçe Komisyonu’ndaki görevine son verildi. Fatinoğlu, İTO’da kendisinden başka yöneticilerin de iki tarafta birden görev aldığını, kendisine İTO içindeki yaklaşımından dolayı görevden alma kararı verildiğini iddia ediyor.

İTO Başkanı Yalçıntaş’a bu iddiayı da sorduk.

Yalçıntaş, sorumuzu şöyle cevapladı: “Biz Meclis üyelerimizi muhalif ya da değil diye ikiye ayırmıyoruz. Kendisi bizim de seçildiğimiz 2005 mart ayında göreve geldi. Kendisi hakkında benzeri iki kuruluşta yönetimde olmasından dolayı bir şikayet yapıldı. Biz de evraka girmiş bir konuda hüküm vermek zorundaydık. Önce kendi hukukçularımıza danıştık. Yetinmedik, bağlı olduğumuz Sanayi Bakanlığı’na sorduk. Her iki mevkiden de böyle olamayacağı bildirildi. Biz de bakanlık görüşünü de dikkate alarak, gereğini yaptık. Biz, üyelerimizin durumlarını özel olarak incelemiyoruz. Şikayetler karşısında kanunun emredici görevini yerine getiriyoruz. Fatinoğlu ile aynı durdumda olan başka üyemiz var mı bilmiyorum.”

Halil Okşit/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde