İthalatı durdurmak için üretim desteklenecek

İthalatı durdurmak için üretim desteklenecek

Hükümet, hızla artan cari açığa yönelik önlemler üzerinde çalışırken, ilk tedbir, ithalat miktarının düşürülmesi yönünde olacak. Başbakan Yardımcısı Şener, çalışmaları anlattı...

İthalatı durdurmak için üretim desteklenecek
16px
24px
19.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Başbakan Erdoğan da 'ara malı' ithalatında kısıntıya gidilebileceğini açıklarken, ekonomi yönetiminin buna yönelik tedbirlere ilişkin değerlendirmeler sürüyor.

TURİZM ÖNEMLİ

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Şener, serbest piyasa ekonomisinde ithalatın kısıtlanamayacağına dikkat çekerek, ithalatın önlenmesi yanında, ihracat artışının da desteklenmesi gerektiğini söyledi. Şener, Dünya Ticaret Örgütü kuralları gereğince böyle bir kısıtlamanın da mümkün olmayabileceğini vurguladı. Türkiye'de 13 yıl gibi uzun yıllardır faaliyet gösterdiklerini ancak keskin bir rekabete girmek için 2006'yı seçtiklerini söyleyen Straberg, 'Türkiye'ye çok güveniyoruz. Kurlardaki ufak tefek dalgalanmalar bizi üzmüyor. Türk ekonomisi istikrarlı bir döneme girdi' dedi. Şener, 'Alınacak önlemler, sadece ithalatın kısıtlanması olarak yorumlanmamalı. İthalat oranının azaltılması için yurtiçindeki ara malı üretimi de artırılabilir. Buna yönelik teşvik edici adımlar atılırsa, yurtiçindeki üretim oranı artar. Bu sayede ithalat miktarı da azalır' dedi. Yurtiçindeki üretimi teşvik etmek için atılacak adımlara yönelik olarak ise Şener, istihdam üzerindeki yüklerin düşürülmesinin bu kapsamda değerlendirilebileceğini aktardı.

Deniz Çiçek/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde