İtalya'da Telekom bayramı

İtalya'da Telekom bayramı

Telekom'un yüzde 55'lik bölümünün blok olarak özelleştirmesinde en yüksek teklifi Oger Telecom'un vermesinin ardından, Telekom Italia (TIM) 200 milyon dolarlık yatırım yapacağını ve Türk mobil sektöründeki yatırımlarını koruyacağını açıkladı.

İtalya'da Telekom bayramı
16px
24px
03.07.2005 00:00
ABONE OLgoogle

Açıklamada, TIM International'ın Oger Telecom'da yer almasının telekomünikasyon sektöründe Saudi Oger Grubu ile muhtemel bir ortaklığın temelini oluşturduğu da vurgulandı.

Avea çözüldü

Telecom Italia adına yapılan yazılı açıklamada, oluşturulan ortak girişimde TIM International aracılığıyla yer alan Telecom Italia Grubu'nun, başlangıç olarak 200 milyon dolar meblağında yatırım yapacağı ifade edildi. Oger Telecom ve Telecom Italia ortaklığının, mobil faaliyetlere yoğunlaşırken, Oger Telecom ve BT Telconsult ile sabit hat konusundaki işbirliğininin de devam ettireceği vurgulandı. Açıklamada, özelleştirme tamamlandığında, Telecom Italia ve Oger Telecom'un, hisselerinin yaklaşık yüzde 40'ı Telecom Italia'ya, yaklaşık yüzde 40'ı Türk Telekom'a ve yaklaşık yüzde 20'si İş Bankası'na ait olan Avea ile 4 yıllık teknik destek anlaşması imzalayacağı duyuruldu.

Avea 400-600 milyon $

Saudi Oger Limited'le yapılan anlaşma uyarınca TIM International'ın Avea'daki hisselerinin Türk Telekom'a devredilebileceği ve bu halde TIM International'ın bu satıştan elde ettiği gelirin bir kısmının Oger Telecom'a sermaye katkısı olarak konulacağı veya bu hisselerin doğrudan Oger Telecom'a devredilebileceği kaydedildi.

Açıklamada, TIM International'ın sahip olduğu Avea hisselerinin toplam değerinin, daha önceden tanımlanmış hisse-takas parametrelerine göre 400-600 milyon ABD Doları arasında olduğu ifade edildi. Oger Telecom'un önümüzdeki 3 yıl içinde, TIM International'ın da hisseleri oranında potansiyel katılımı ile birlikte, Dubai Menkul Kıymetler Borsası'na kote olmasının beklendiği vurgulanarak, şöyle denildi: 'Eğer Oger Telecom belirlenen şartlar altında DIFX'e kote olmazsa, TIM International sahip olduğu, Avea'nın satışından elde edilecek ve buna ek olarak başlangıç işleminde taahüt edilen 50 milyon ABD Doları değerindeki Oger Telecom hisseleri için Saudi-Oger Limited'e satış çağrısında bulunarak satış opsiyonunu icra edebilecektir. TIM International'ın bu satış opsiyonunu icra etmemesi halinde, Saudi Oger Limited aynı hisseler için alım çağrısında bulunabilecektir.'

İtalya basını: Mobil ve sabit hatlar paylaşıldı

İtalya'nın en önemli ekonomi gazetesi Il Sole 24, TIM'in Türk Telekom ihalesini kazanmasına geniş yer verdi. 'İtalyan Telekom, TurkTel'i fethetti' başlığı ile haberi duyuran Il Sole 24, ihaleyi, 'Çok önemli bir operasyon' olarak nitelendirdi ve 'Hem Türkiye'nin genişleme yolundaki Avrupa için en ümit vaad eden pazar olması nedeniyle, hem de TIM'in Güney Amerika'daki işleri düzene soktuktan sonra giriştiği ilk agresif hamle olduğu için önemli' dedi.

Gazete TIM'in, Suudi Oger ile birlikte kazandığı ihale sonrası, ortağı ile mobil ve sabit telefonları paylaştığını ifade etti. Ayrıca, TIM'in mobil telefonlar üzerine yoğunlaşacağını ve Türkiye'de ortaklığı olan Avea'ya hisselerinin yüzde 40'ının üzerine zaman içinde diğer ortağı Oger'den de hisse almayı planladığını kaydetti.

'İtalyan Telekom'un hedefi 3 yıl içinde Dubai Borsası'na girebilmek' diyen Il Sole 24, TIM'in Oger ile birlikte, Koç Grubu ile ihaleye giren Carlayle'i geride bıraktığına dikkat çekti. La Republica Gazetesi ise ihalenin sonucunu, 'İtalyan Telekom Türk telefonları için yapılan yarışı kazandı' yorumuyla verdi. Gazete, 6,55 milyar dolarla sonuçlanan ihaleden memnun olduğunu belirttiği İtalyan Telecom'un, Brezilya'daki ortaklığını gözden çıkarabileceğini öne sürdü.
Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde