İşte İtalya'nın yeni bakanları

İşte İtalya'nın yeni bakanları

İtalya'da Cumhurbaşkanı Napolitano'nun hükümeti kurmakla görevlendirdiği merkez sol ittifakın lideri Romano Prodi, kabineye girecek isimleri belirledi. İşte Prodi'nin yeni kabinesi:

İşte İtalya'nın yeni bakanları
16px
24px
17.05.2006 11:23
ABONE OLgoogle

İtalya'da dün akşam geç saatlerde Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun hükümeti kurmakla görevlendirdiği merkez sol ittifakın lideri Romano Prodi, kabineye girecek isimlerin kimlerden oluşacağını belirledi.

Prodi, merkez sol liderlerle yaptığı zirve toplantısının bitiminde, gece TSİ 02.15'te yaptığı kısa açıklamada, 'bakanlara ilişkin listeyi tamamladık. İyi bir liste yaptık. Kabineyi, bugün cumhurbaşkanına sunacağım' dedi.

Solun Demokratları Partisi Genel Başkanı Piero Fassino da zirvenin ardından gazetecilerin konuya ilişkin sorusuna karşılık olarak, 'Kabine listesi, görebildiğim kadarıyla oluşturulmuş vaziyette. Sabahleyin tekrar bir araya gelerek bakan yardımcıları konusunda son rötuşları yapacağız. Gün içerisinde Prodi'nin kabine listesini cumhurbaşkanına sunmasını, yarından itibaren de İtalya'nın hükümete kavuşturulmasını planlıyoruz' dedi.
Merkez sol ittifak bünyesindeki parti liderlerinin, bakan yardımcılarını belirleme işlemini de tamamlamak üzere, bugün TSİ 11.00'de Prodi liderliğinde tekrar bir araya gelecekleri öğrenildi.

Prodi'nin, bugün öğleden sonra Quirinale Sarayı'na çıkarak kabine listesini Cumhurbaşkanı Napolitano'ya sunması, ardından da kabine üyeleriyle birlikte cumhurbaşkanı huzurundaki yemin merasimini tamamlaması bekleniyor.

Romano Prodi, kabinenin kimlerden oluştuğu konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Kabine konusundaki resmi açıklama, listenin cumhurbaşkanına sunulmasının ardından yapılacak.

D'ALEMA DIŞİŞLERİ BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI

Kabine henüz resmen açıklanmamış olsa da Prodi liderliğindeki yeni hükümette, Solun Demokratları Partisinin (SDP) Onursal Başkanı ve eski Başbakan Massimo D'Alema'nın Dışişleri Bakanı ve Başbakan
Yardımcısı yapıldığına kesin gözüyle bakılıyor.

Papatya Hareketinin (PH) Genel Başkanı Francesco Rutelli'nin de Kültür Bakanlığı'nın yanı sıra başbakan yardımcısı konumunda olması da kesinleşmiş görünüyor.

Kulislerden edinilen bilgilere göre toplam 26 sandalyelik kabinede, SDP'ye 9, PH'ye 7, Değerler İtalyası Partisine (DİP) 2, Prodi kontenjanından seçilmiş olan parlamenterlere ise 3 bakanlık tahsis edildi.

Avrupacı Demokratlar Birliği (ADB), Yumrukta Gül Partisi (YGP), Yeniden Komünist Yapılanma Partisi (YKYP), İtalyan Komünistler Partisi (İKP) ve Yeşiller Partisi (YP) ise kabinede birer sandalye ile temsil edilecekler.

KABİNEYE İLİŞKİN SON TAHMİN

Büyük bir sürpriz olmazsa, Prodi'nin bugün cumhurbaşkanına sunacağı kabine, altısı kadın olmak üzere şu isimlerden oluşacak:

Başbakan: Romano Prodi
Başbakan yardımcıları: Massimo D'Alema ve Francesco Rutelli
Adalet Bakanı: Clemente Mastella (ADB)
Aile Bakanı: Rosy Bindi (PH)
Avrupa Birliğiyle İlişkiler Bakanı: Emma Bonino (YGP)
Bayındırlık Bakanı: Antonio Di Pietro (DİP)
Bölgesel İşler Bakanı: Linda Lanzillotta (PH)
Çalışma Bakanı: Cesare Damiano (SDP)
Çevre Bakanı: Pecoraro Scanio (YP)
Dışişleri Bakanı: Massimo D'Alema (SDP)
Eğitim Bakanı: Giuseppe Fioroni (PH)
Ekonomi Bakanı: Padoa Schioppa (Prodi Kontenjanı)
Fırsat Eşitliği Bakanı: Barbara Pollastrini (SDP)
Gençlik ve Spor Bakanı: Giovanna Melandri (SDP)
Hükümet Programı Bakanı: Giulio Santagata (PH)
İçişleri Bakanı: Giuliano Amato (Prodi Kontenjanı)
İletişim Bakanı: Paolo Gentiloni (PH)
Kamusal İşler Bakanı: Luigi Nicola

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde