İstanbul'da 'çilenin kralı' var

İstanbul'da 'çilenin kralı' var

SUUDİ ARABİSTAN KRALI ABDULLAH, BUGÜN İSTANBUL'U GEZECEK, YOLLAR KESİLECEK.

İstanbul'da 'çilenin kralı' var
16px
24px
09.08.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Ankara’ya Cumhurbaşkanı Sezer’le görüşmek için gelecek olan Suudi Kral yarın İstanbul’da 25 milyar doları bulan yatırım anlaşmaları imzalamak üzere incelemelerde bulunacak. Kral ve ailesi için Çırağan'da 11 süit, 5 Ağustos'tan itibaren kapatıldı. 60 limuzin kiralandı, Kral’ın İstanbul turu sırasında ise bu sıcak yaz günlerinde trafik çilesi çekilecek, önemli misafirin güzergâhındaki trafik kapanacak, cep telefonları da geçici süreyle kesilecek.

EMNİYET ÜST DÜZEYDE ALARMDA

Kraliyet ailesi üyelerinin de bulunduğu 330 kişilik heyetle bugün Türkiye'ye gelen Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz, 3 gün boyunca Ankara ve İstanbullular'a "olağanüstü saatler" yaşatacak. Kral'ın kalacağı 2 kentte de emniyet teyakkuza geçirildi. Kral ve ailesinin güvenliği için 10 bine yakın polis görev yapacak. Keskin nişancılar çatılarda bomba ekipleri yollarda sürekli nöbet tutacak.

HER ŞEY GÜVENLİK İÇİN

Kral, her yere zırhlı araçlarla ve koruma ordusuyla götürülecek. Hedefe ulaşıncaya kadar da güzergahta başka araçların bulunmasına izin verilmeyecek. "Bush yöntemiyle" korunacak olan Kral nedeniyle, sokaklarda yaşayanlar da "Kral bölgesinden" uzaklaştırılacak. Emniyet, yaya devriyelerle şüpheli kişilere göz açtırmayacak. Güvenlik amacıyla bazı bölgelerde cep telefonları da bloke edilecek.

ALIŞ VERİŞ ÖNLEMLERİ

Heyetin alışverişi de ayrı bir planda gerçekleşecek. Yarın İstanbul'a gelecek olan Kral ve beraberindekiler Kapalıçarşı'da alışveriş yapacak ve Dolmabahçe sarayında Başbakan Erdoğan ile yemek yiyecek. Suudi Kral'ın çok yürümek istemediği belirtilirken, turistik gezi yapacağı Dolmabahçe ve Topkapı Sarayı'nda sadece belli bölümleri gezecek. Bu saatlerde trafik akışında kesintiler yapılabilecek...

ANKARA'DA PROTOKOL YOLU ERKEN BİTİRİLDİ

Ankara'da protokol yolu olarak bilinen havaalanı yolu çalışmaları, Suudi Arabistan kralı için erken bitirildi. Uzun süredir trafiğe kapalı olan yol, Havaalanı yolunu kullananlar için adeta kabustu. Büyükşehir Belediyesi gece gündüz çalışarak inanılmaz bir hızla protokol yolunun % 90'nını tamamladı. 1,5 saaten fazla süren havaalanı yolu artık 20 dakikada katedilebiliyor. Ankara'nın çehresini değiştirecek olan yolun tamamen açılmasıyla, Başkent trafiği de büyük ölçüde rahatlayacak.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde