İstanbul yükselen piyasalar içinde 15'inci

İstanbul yükselen piyasalar içinde 15'inci

"Küresel Ticaret Merkezleri ve Yükselen Piyasalar İndeksi" araştırmasının sonuçları açıklandı

İstanbul yükselen piyasalar içinde 15'inci
16px
24px
27.10.2008 15:58
ABONE OLgoogle

MasterCard Worldwide tarafından yapılan Yükselen Piyasalar Endeksi Araştırması'na göre, İstanbul Yükselen Piyasalarda büyüme gösteren 65 kent arasında 15. sırada yer aldı. Sıralamada Başkent Ankara ise 50. oldu.

MasterCard Worldwide Yükselen Piyasalar İndeksi'nde 65 şehir, ticaret koşulları, politik ortamları, ekonomik büyümeleri, yaşam kaliteleri ve bilgi yaratımlarına göre sekiz boyutta değerlendirildi ve bu kentleri geleceğin merkezleri olarak öne çıkaran küresel ve bölgesel nedenler araştırıldı.

Yükselen Piyasalar İndeksi Araştırması'nın ortaya çıkardığı bulgulara göre, İstanbul, hızlı gelişen birçok pazara çabuk erişim sağlayan coğrafi konumu sayesinde, ticari bağlanabilirlik açısından da ilk on arasına giriyor. Budapeşte, indekste global olarak 3. sıraya yerleşirken, "yaşam kalitesi" ile "risk ve güvenlik" boyutlarında bir numaralı şehir olarak tanımlanarak, "ekonomik ve ticari ortam" ile "çalışma ortamı" boyutlarında da ilk on arasında bulunuyor.

İndekste 8. sırada olan Varşova, oldukça düşük risk seviyesiyle diğer ülkelerin önüne geçiyor. İndekste toplam 4 kenti bulunan Rusya ise en iyi temsil edilen Avrupa ulusu olma sıfatını kazanırken, tüm şehirler arasında 14. sırada olan Moskova uçak yolculuğu, kargo hacmi, bağlanabilirlikle ilgili ölçütler ve finansal pazar hacmi boyutlarında da ilk beş kent arasına girdi.

YÜKSELEN PİYASALAR İNDEKSİ'NDE ÇİN'İN 15 KENTİ VAR
MasterCard Worldwide Yükselen Piyasalar İndeksi'nde ilk otuz kent arasında 15 kenti bulunan Çin, indeksin ilk on kentinden dördüne de sahip durumda. Çin şehirleri ticari rotaları, ekonomik büyümeleri ve ticari bağlantıları ölçütlerinde, küresel olarak ilk on arasında yer aldı. Hindistan ise finansal piyasalar boyutunda global olarak birinci sıradaki Mumbai liderliğinde, toplam sekiz kenti ile, Çin'den sonra İndeks'te en fazla yer alan ikinci ülke oldu. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde