İspanya hükümetiyle Türkiye arasında önemli zirve

İspanya hükümetiyle Türkiye arasında önemli zirve

BBVA'nın Madrid'deki genel merkezi, 'La Vela' olarak bilinen binası,  Başbakan Pedro Sánchez'in de katılacağı 8. İspanya-Türkiye Üst Düzey Toplantısı çerçevesinde İspanya ve Türkiye arasında bir iş toplantısına ev sahipliği yapacak.

İspanya hükümetiyle Türkiye arasında önemli zirve
16px
24px
13.06.2024 11:11Güncelleme: 13.06.2024 11:11
ABONE OLgoogle

BBVA'nın Madrid'deki genel merkezi, 'La Vela' olarak bilinen binası, Başbakan Pedro Sánchez'in de katılacağı 8. İspanya-Türkiye Üst Düzey Toplantısı çerçevesinde İspanya ve Türkiye arasında bir iş toplantısına ev sahipliği yapacak.

Toplantı Sánchez ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşecek.

İspanya Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgilerde, Türkiye'den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya'dan Başbakan Pedro Sanchez'in başkanlığında yapılacak zirvenin gerek siyasi ve diplomatik gerek ekonomik ilişkileri en üst seviyeye taşıyacağı vurgulandı.

Toplantıyı Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı ve Ticaret Odası ile birlikte, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve İspanya'daki Türk Büyükelçiliği ile işbirliği içinde düzenliyor. Toplantıda CEOE Başkanı Antonio Garamendi ve DEİK Başkanı Nail Olpak konuşma yapacak.

Sánchez, bankanın Banco Sabadell için başlattığı ve hükümetin banka yoğunlaşmasını arttıracağı gerekçesiyle reddettiği devralma teklifinin ortasında BBVA'nın genel merkezine gidecek.  Ekonomi, Ticaret ve İşletmeler Bakanı Carlos Cuerpo geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, bu teklifin İspanya Merkez Bankası, Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CNMV) ve Ulusal Piyasalar ve Rekabet Komisyonu (CNMC) tarafından belirlenen ve kendi alanlarındaki operasyonu analiz etmesi gereken kuralların "ötesine" geçeceğini belirtti.

Devralma teklifi dün, Salı günü CNMV tarafından işleme alındı ve izin verilip verilmeyeceğine karar vermek için ayrıntılı olarak inceleniyor. Bunun gerçekleşmesi için Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) devralma teklifine karşı çıkmaması gerekiyor. CNMC, CNMV sürecine paralel ve bağımsız olarak, bankacılık rekabeti üzerindeki etkisini inceliyor.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde