İşçi çıkarmamak için Afrika'da

İşçi çıkarmamak için Afrika'da

Öztüre Holding, krizde işçi çıkarmamak için Afrika yollarında iş kovalıyor

İşçi çıkarmamak için Afrika'da
16px
24px
27.10.2008 08:10
ABONE OLgoogle

Tasarruf dönemlerinde işçi çıkarmanın son çare olarak görülmesi gerektiğini düşünen Öztüre Holding yeni iş sahaları yaratarak kriz dönemini atlatmayı planlıyor.
 
Kireç, karbon, demir-çelik, çevre ekipmanı, biyoteknoloji, doğaltaş, dış ticaret, lojistik ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren ve 500'ün üzerinde işçi çalıştıran Öztüre Holding'in Genel Koordinatörü Nezih Öztüre, iş dünyasını yeni iş fırsatları yaratarak ve üretimin tüm ordusunu sahaya sürerek mücadele etmeye çağırdı.

İşçi çıkarmanın son çare olduğunu ve gerçek sanayicinin önce yatını, lüks arabasını satması gerektiğini dile getiren Öztüre, "Grup olarak işçi çıkarmamak için kârına zararına bakmadan yurtdışında iş fırsatları arıyoruz. Sırbistan-Karadağ'da bir kireç tesisinin tamiri işini aldık. Orada 6 ay boyunca 20 işçimiz çalışacak. Gana'ya 3 treyler sattık. Kongo'da öğütme tesisi kurmaya talip olduk. Gelecek ay Tanzanya'da yeni projeler üzerinde çalışacağız" dedi.

Öztüre, tasarruf sıralamasında işçi çıkarmanın en son çare olması gerektiğini savundu. Gerçek sanayicinin ev, araba derdi olmayacağını ifade eden Öztüre, "Sanayicilik bir aşk işidir. Daha kaliteli ve verimli çalışmak için her gün mücadele ediyoruz. Arabanızı, evinizi satarsınız. Üç ampulden birini çıkarırsınız. Ama işçi çıkarmak son tedbir olmalı. İşçimiz iş ortağımız. Aynı zamanda tüketici. Eğer işçide tedirginlik başlarsa hem harcaması hem verimi düşer. Bu durum iyi olmayan piyasaları daha kötü noktaya götürür" diye konuştu.
 
Kaptan gemiyi en son terkeder
Küresel krizde işletme yönetmeyi, fırtınalı havada gemi yürütmeye benzeten Öztüre, iyi kaptanın fırtınada mürettebatı kaybetmeden ve gemiyi terketmeden sağlam limana varacağını söyledi. Krizin 2009 çeyreğinde yerini canlanmaya bırakacağını vurgulayan Öztüre, şöyle devam etti: "Paranın bugün sıkıntısı var, yarın bolluğu olacak. Teknolojiyi para verip satın alırsınız. Ama iş gücünü yetiştirmeniz yılları alır. Mesaileri azaltmadan, yıllık izinleri kullandırmadan, lüks arabanızı satmadan, kar marjını indirmeden önce işçi çıkarırsanız sosyal barışı bozarsınız. Oysa yeniden büyümenin zamanı gelecek. O zaman geldiğinde üretim ordusu hazır olan sanayici büyüyeyecek."

Her krizin bir test olduğunu da dile getiren Öztüre, gerçek sanayicinin, gerçek bankacının bugünlerde belli olacağını söyledi. Öztüre, "Bugün dışarıda iş yakalamak için iyi bir dönem. Sanayici gerekiyorsa müteahhitlik, gerekiyorsa taşeronluk yapacak. Ama yeni işler bulacak. Belçikalı ortağımızla kireç işinde dünyanın dördüncü, Avrupa'nın ikinci büyük grubuyuz. Çantamızı kolumuza taktık, dünyayı dolaşıyoruz. Bu krizin biteceğine ve yeniden talep yağacağına inanıyoruz. Kriz öncesinde tatillerimizi yaptık, iyi paralar kazandık. Sanayici için şimdi 24 saat çalışıp ayakta kalma zamanı" diye konuştu.
 
İşçilerden tasarruf önerileri yağıyor
Türkiye'nin farklı bölgelerindeki 9 fabrikasındaki çalışanlardan mektuplar aldığını belirten Nezih Öztüre, her işçinin tasarruf önerisiyle geldiğini söyledi. Öztüre, "Bartın'daki kireç fabrikamızın depocusu Arif Dalkıran bana bir mektup yazmış. Depoya pencere koymayı ve daha az elektrik yakmayı öneriyor. 500 çalışanımızın 100'ü ikinci kuşak çalışan. Bu insanlar benim çocukluk arkadaşlarım. Siz bu insanları sokağa atamazsınız" dedi.

Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde