Irak'a petrol sevkiyatı yeniden başladı

Irak'a petrol sevkiyatı yeniden başladı

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak'a yapılan petrol ürünleri sevkıyatının tekrar başladığını ve iki vergi alınan serbest bölgelerde tek vergi alınacağını söyledi.

Irak'a petrol sevkiyatı yeniden başladı
16px
24px
25.04.2006 15:33Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Mersin'de bir panele katılan Bakan Tüzmen, Irak hükümetinin paraları ödemediği için durdurulan petrol ürünleri sevkıyatına, ödemelerin yapılması ile tekrar başlandığını söyledi.

Irak'ın Türkiye'ye 1 milyar 20 milyon dolar borcu bulunduğunu belirten Tüzmen, "Irak hükümet yetkilileri ile toplantılar yaptık. Anlaşma imzaladık. O anlaşmaya uygun hareket etmelerini istedik. Ellerindeki imkansızlıklardan dolayı ödeme yapamadılar. Taksitlendirdik taksitler ödenmeye başlandı. Artık Irak'a petrol ürünleri sevkıyatına başladık" dedi.

Türkiye'nin, Dünya ticaretinden yüzde 1 pay almayı ancak geçen yıl başarabildiğini ifade eden Tüzmen, fakat buna rağmen Türkiye'nin Dünya ticaretinde ihracatta 22. sırada, ithalatta ise 14. sırada olduğunu kaydetti. Türkiye ticaretinde önemli bir yere sahip olan serbest bölgelere vergi geldiğini hatırlatan Tüzmen, "Vergi nasıl geldi ? İçerdeki bürokratlar IMF yolu ile vergiyi getirdiler. Çünkü onu reddetmek kolay değil zordu. Çok çeşitli tartışmalar yaptık. Türkiye'nin genel politikası neyse ben de ona uymak zorunda kaldım. Bu bizi özellikle yabancı sermaye açısından çok zor duruma soktu. Yabancı sermayeye söz verdik. Ama bir gecede vergi getirdik. Mersin'de faaliyet ruhsatı 2 bindi şimdi 6'ya düştü" diye konuştu.

Serbest bölgede çifte vergilendirme olduğunu vurgulayan Tüzmen, yaptıkları düzenleme ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Bütçe Plan Komisyonu'nda iki verginin hakkaniyete uygun olarak tek bir vergi haline getirildiğini kaydetti. Bunu meclisten geçirdiklerini belirten Tüzmen, bunun bütün sıkıntıları çözmeyeceğini, ancak önemli bir başlangıç olduğunu belirtti. Tüzmen şöyle konuştu:

"Serbest bölgelere kalkınmakta ve gelişmekte olan bir ülke olarak ihtiyacımız var. Doğru Avrupa Birliği ülkelerinde böyle bir uygulama yok. Ancak biz AB üyesi olduğumuz gün serbest bölge düzenlemelerini tamamıyla AB'ye uydururuz. Serbest bölgede amacımız bir küme oluşturmaktı. Bu sağlandı. En çok Mersin'de istihdamı sağlayan yer serbest bölgedir. İşte böyle bir aracı feda etmemiz ve daha da geliştirmemiz lazım. Bu konuda ki çalışmalarımız devam ediyor."

Mersin/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde