İnternet yoksa markalaşmak zor

İnternet yoksa markalaşmak zor

Tüketiciler artık alacağı ürünü web siteleri ve sosyal ağlardan görerek seçiyor.

İnternet yoksa markalaşmak zor
16px
24px
28.03.2011 08:59
ABONE OLgoogle

Artık marka olmanın yolu internetten geçiyor. Kadınlar erkeklere göre internette daha fazla zaman harcıyor ve yakında online alışverişte de erkekleri sollayacak.

Tüketiciler artık alacağı ürünü web siteleri ve sosyal ağlardan görerek seçiyor.

Milyonlarca kullanıcı sayısı ile internet, şirketler için tüketicilerine ulaşmada cazip bir mecra haline geldi. Türkiye’de birçok firma interaktif web siteleri ve sosyal ağ sitelerinde farklı uygulamalarla tüketicilerine ulaşmaya çalışıyor.

Kimi, interaktif bir web sitesinde uygulamalar yaratıyor, kimi sitelerin arka planında görseline yer veriyor, kimisi reklamlarla desteklediği kendi sitesini yaratıyor.

IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’na göre hedef kitlesi kadın olan markaların interneti kullanması gerekiyor.

Araştırmanın 10.4 milyon online kadını kapsayan verisine göre, Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 43’ünü oluşturan kadınlar, yüzde 69 oranında her gün ya da haftada birkaç kez internette vakit geçiriyorlar.

Bu kitlenin yüzde 29’u, 25 yaş üstü olup hane alışverişinden sorumlu bulunuyor. Kadınlar, erkeklere oranla sitelerde ortalama 2.5 dakika daha fazla zaman geçiriyorlar.

Kadınların yüzde 38’i gazeteyi ve haberleri internetten okurken yüzde 29’u internetten dizi ve video izliyor. 18-24 yaş arasındaki genç kadınlar, bu kitlede yüzde 29 ağırlığa sahipler.

Bu kitle, yakın gelecekte kendi yaşlarındaki erkek kullanıcıları, online zamanda da, online alışverişte de geçecek. Kısa bir zaman içinde, kadınlara ulaşmanın en iyi aracı internet olacak.

Şehriban Kıraç/Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde