'İnşaatçılar vergi rekortmeni olacak'

'İnşaatçılar vergi rekortmeni olacak'

Torunlar Grubu Başkanı Aziz Torun, TMSF'den aldıkları Esentepe'deki arsada 44 katlı iş merkezi, otel ve rezidans projesine başlayacaklarını söylerken, 2006 ve 2007 yıllarında inşaatçıların vergi rekortmeni olacağını belirtiyor.

'İnşaatçılar vergi rekortmeni olacak'
16px
24px
28.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Kamuoyunda bakliyat kralı olarak tanınan, son dönemde ise girdikleri çeşitli ihalelerle sık sık gündeme gelen ve 2004'te Bursa'da vergi rekortmeni olan Torunlar Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin vergi rekortmenlerinin inşaatçılardan çıkacağını söyledi. Geçtiğimiz aylarda Fiba Holding'in patronu Hüsnü Özyeğin'in 41 milyon YTL verdiği TMSF'nin Esentepe'deki arsasını son anda devreye girerek 45.9 milyon YTL'ye alan grup, burada 44 katlı bir iş merkezi+ otel ve rezidans yapacak. Torunlar, bu arsadaki projede bir yabancı şirketle birlikte çalışacak. 2006'da 600 bin metrekareyi aşan alanda 3 gayrimenkul projesi geliştirmeye hazırlanan Torunlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun sorularımızı yanıtladı.

* Torunlar bugüne kadar sessiz bir gruptu. Bir anda adınız pekçok ihalede geçmeye başladı, Star, Galataport gibi... Daha agresif bir grup olmaya mı karar verdiniz?

Bizim gıdada 45 yıllık geçmişimiz var. Bu arada Antalya, Bursa ve Ankara'da alışveriş merkezlerimiz bulunuyor. Netsel Marina'da Koç'la ortaklığımız var, ama biz işe ticari olarak bakıyoruz. Netsel Marina ilk başta bizim alanımız değil gibi görünse de, ticaretin kuralları evrenseldir. Böyle bakınca her işi geliştirebilirsiniz. Yetişmiş kadrolar da var, yani bilmediğiniz işe de girebilirsiniz. Medyayla ilgilenmemiz böyle bir bakış açısıydı. O sektörün gelecek vaad ettiğini, kârlı bir sektör olduğunu düşündük, Star'la o yüzden ilgilendik.

* Sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İnşaatçılar bundan sonra nasıl gündeme gelecek? Konutlara gösterilen olağanüstü talep bu sektörü aşırı kârlı kıldı. Yeni oyuncular girdi sektöre. İnşaat, çok büyük know-how gerektirmiyor diye oldu bu. Önümüzdeki yılların vergi rekortmenleri inşaatçılar olacak. Bu yıl yoktu, çünkü inşaatlar yeni başlamıştı. Yıllara sari beyanname mükellefi olduğu için inşaatçıların kârları yansımadı geçen yıla. 2006-2007'nin vergi rekortmenleri inşaatçılar olacak.

'En büyük outlet'i yapacağız'

* Başka gayrimenkul geliştirme projeleri var mı?

Avcılar-Haramidere hattında 100 bin metrekarelik alışveriş merkezi yapıyoruz. Yakında ayrıntıları duyurulacak. O hatta çok alışveriş merkezi var, ama biz farklı bir konsept geliştirdik. Outlet tarzı bir alışveriş merkezi olacak, içinde home bölümü de yer alacak, ama orası da outlet olacak. Türkiye'nin en büyük outlet'i olacak orası.

'2007 yılında GYO kuracağız'

* 2006 ve 2007 yılında gündeminizde neler olacak?

Gayrimenkul yatırım ortaklığı(GYO) olmak istiyoruz. 2006'da başlayacağımız projeleri, GYO'ya dönüşerek, halka açmak istiyoruz. GYO'lar şeffaf, faaliyet alanları sınırlı, kendisi inşaat yapamaz, belli bir sermaye gerektiriyor. Birtakım suistimalleri engelleyecek bir yapısı var, yani bizim yatırımcımıza çok uygun. Ayrıca, Zincirlikuyu'da 46.5 milyon YTL'ye satın aldığımız 120 bin metrekarelik inşaat alanı var. Buraya artı 125 milyon dolar arsa hariç yatırım yapılacak. Buradaki maharet proje geliştirmek olacak. Projenin adı Garden Life. Katların arasında bahçeler olacak, 44 katlık bir konsept çalışması yapıldı; ama henüz son nokta konulmadı. En yüksek olmak değil, farklı olmak gibi bir niyetimiz var. Bir yabancı grupla, proje geliştirme ve belki daha farklı projeleri birlikte yapma anlamında ortaklık görüşmeleri yapıyoruz.

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde