İnşaat panelinde tartışma çıktı

İnşaat panelinde tartışma çıktı

İNŞAAT PANELİNDE ATALAY ŞAHİNOĞLU İLE ERDOĞAN BAYRAKTAR BİRBİRİNE GİRDİ.

İnşaat panelinde tartışma çıktı
16px
24px
03.07.2006 18:46
ABONE OLgoogle

TOKİ Başkanı Bayraktar, 'Atılım yapmamızın önünü kesen çimento sektörüdür. Çimentoda zam yüzde 22 olarak yansıdı" dedi. Atalay Şahinoğlu ise, fırsatçı olmadıklarını belirterek, "Çimento son 1 yılda yüzde 12 zamlandı. Benim fabrikamın hesapları devlete, ticaret odasına, basına açıktır" diye konuştu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO)'nun düzenlediği "İnşaat Sektöründeki Gelişmeler" konulu panelde konuşan Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, ekonomik krizlerden sonra en fazla kan kaybeden sektörlerin başında inşaat sektörünün geldiğini belirterek, "Sektör şimdi biraz canlanınca herkes kendi konumunu unutup inşaata yüklendi. Dayak yiyen tüm sektörler inşaatta altın bulmuş gibi bu sektöre yoğunlaşmaya başladı" şeklinde konuştu.

Şahinoğlu, son aylarda çimento fiyatlarındaki artışın abartıldığını öne sürerek, "Talep artışında hiçbir zaman fırsatçılık yapmadık" dedi. Şahinoğlu, TOKİ Başkanı'nın devletin çimento fabrikası kurması yönünde beyanat verdiğini belirterek, 'Buna gerek yok" dedi.

'ÇİMENTO FİYATLARI YÜZDE 22 DEĞİL, YÜZDE 12 ARTTI'

Atalay Şahinoğlu, Türkiye'de çimento fiyatının yüksek olmadığını, Fransa'da çimentonun tonunun 75-80 dolar, İtalya'da 65-72 dolar seviyelerinde olduğunu, Türkiye'de ise fabrika çıkış fiyatının ortalama 69 YTL aralarında bulunduğunu belirterek, 'Bu fiyatlarla 1 kilogram çimento ithal etmenize imkan yok. 95-97 YTL üzerinde satan da fırsatçıdır' dedi. Türkiye'de C 25 betonun tonunu 80-85 YTL'nin, C 30 betonu 90-95 YTL'nin üzerinde satmanın 'fırsatçılık' olacağını dile getiren Şahinoğlu, 'Devlet elindeki gücünü haksız rekabet olarak kullanamaz' diye konuştu.

Şahinoğlu, çimento fiyatlarının son 1 yıldaki artışının yüzde 22 değil, yüzde 12 olduğunu ifade ederek, bunu fabrikadaki makbuzlarla kanıtlayabileceğini söyledi. Şahinoğlu, yetkililere seslenerek, hesapların incelenmesini istedi.

Şahinoğlu'nun konuşmasının ardından söz alan TOKİ Başkanı Bayraktar, çimento sektörünün atılım yapmalarının önünü kestiğini belirterek, "İnşaatlarımızda çimento gelişinin durması sektörün önünü tıkıyor. Zam hep yoklukla gelir. Ülkemizin çimento ihtiyacı 35 milyon tondur. Üretilen 42 milyon ton. Ama sunulan bu kadar değil. 20 milyon ton yıllık üretim için yeni teşebbüsler niye çıkıyor?" diye konuştu. Çimentoda zamın yüzde 22 olarak yansıdığını belirten Bayraktar, demire yüzde 80, kablo, alçı gibi malzemelere yüzde 100 zam geldiğini kaydetti. Bayraktar, "Çok büyük sıkıntı içindeyiz. Bize iş yapan müteahhitlerin batmasına asla izin veremem, o zaman biz de batarız. Bütün işlerdeki olması gereken kar marjı yüzde 1-15'tir. Fazlası insanlığa karşıdır' şeklinde konuştu. Devletin çimento fabrikası kurmasına karşı olduğunu dile getiren Bayraktar, 'Ama bir spekülasyon olursa devlet buna müdahale etmelidir. Çünkü serbest piyasa ekonomisi halkın menfaatine çalışır' dedi.

Bayraktar'ın bu sözlerinin ardından tekrar söz alan Şahinoğlu ise 'Günah keçisini yine çimento sektörü yaptınız. Söylenildiği gibi çimento arzında bir sorun olmadığını belirten Şahinoğlu, 'Ne yapıyoruz fazlaları, bu kadar fazla olan çimentonun üzerine mi oturuyoruz?' diye sordu. Şahinoğlu, bunun üzerine devletin çimento sektörünü araştırmaya tabi tutmasını önererek, 'Yalan söylemiyorum. Yarından itibaren fabrikam devletin soruşturmasına açıktır' karşılığını verdi.

Erdoğan Bayraktar da, tekrar söz alarak, şöyle konuştu:'Yüce Divan'da yargılananların hepsi fiyat kararnamesinden yargıla

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde