IMF’den şirketlere uyarı

IMF’den şirketlere uyarı

IMF, KAMU VE ÖZEL ŞİRKETLERİ DÖVİZLE BORÇLANMAMASI KONUSUNDA UYARDI.

IMF’den şirketlere uyarı
16px
24px
10.07.2006 14:35
ABONE OLgoogle

Uluslararası Para Fonu (IMF) analistlerinin tespitlerine göre, kamu borçlanması ve toplam dış borç stokundaki yüksek oranlar olumsuzluk yaratmaya devam ediyor. Enflasyondaki hızlı inişin hizmet sektörü fiyatları ve petrol fiyatlarının seyri nedeniyle sıkıntıya gireceği belirtilirken, cari açığın yüksek seviyesi, çok büyük bir dış şok halinde finansman güçlüğü riskini canlı tutuyor.

IMF analizleri, dünya ekonomisindeki dalgalanmanın Türkiye’ye etkilerinin birkaç ay daha süreceğini ortaya koyuyor. Dalgalanmanın etkisini azaltmak için Merkez Bankası’nın çok dikkatli hareket etmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Sıkı maliye politikasıyla birlikte enflasyonla mücadele programının kararlılıkla süreceği mesajının piyasalara verilmesi gerektiğine işaret ediliyor.

‘REFORMLARIN DEĞİŞMEYECEĞİ GARANTİSİ VERİLMELİ’
Siyasi istikrarın devamının şart olduğu da vurgulanırken, cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler sürecinde ekonomik reformların değiştirilmeyeceği ve kesintiye uğramayacağı garantisinin piyasalara verilmesinin önemine dikkat çekiliyor.

IMF, faizlerdeki yükselişin önüne geçilmesinin gerekliliğini de vurgularken, kamu ve özel sektörde bilançoların güçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor ve “Dövizle borçlanma yerine finansmanın Lira ile sağlanması tercih edilmeli” uyarısı yapılıyor.

‘FDF YÜZDE 6.7’YE ÇIKABİLİR’
IMF, harcama taahhütlerine aynen uyulması halinde yıl sonunda faiz dışı fazlanın yüzde 6.7’ye çıkacağını da belirtiyor.

Ahymet Ergen/NTV

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde